Sarıaslan’dan tarımla alakalı soru önergesi

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, sertifikalı tohumların yanlış ve kalitesiz olduğu, bu nedenle de, çiftçilerin, verim kaybı yaşadıkları ve zarar ettikleri konusunda soru önergesi verdi.

Sarıaslan’dan tarımla alakalı soru önergesi

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, çiftçilerin sorunlarıyla alakalı soruları, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye sordu.

Milletvekili Sarıaslan’ın TBMM Genel Kuruluna verdiği soru önergesi şu şekilde;

“Hacıbektaş ilçemizde yaşayan çiftçilerimizin tarafıma ilettiği bilgilere göre; Kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları sertifikalı tohumların yanlış ve kalitesiz olduğu, bu nedenle de, verim kaybı yaşadıkları ve zarar ettikleri yönündedir.

Küresel  iklim değişikliğinin etkilerinin iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı ve kaliteli gıda üretiminin daha bir önem kazandığı günümüzde, tarım sektörünün ve bu sektörün içinde de ekonomik ve stratejik bir faaliyet alanı olan tohumculuğun önemi daha çok anlaşılmaktadır.

Sektör gelişiminin sürdürülmesi ve hedeflere ulaşılabilmesi açısından tarımsal desteklemeler ve Ar-Ge destekleri artırılarak devam ettirilmeli ve üreticilerimizin girdi maliyetlerini düşürücü tedbirler alınmalıdır. Tüm bunların gerçekleştirilmesi için ilgili mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması ve denetim mekanizmasının etkin bir şekilde işletilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda,

1- Çiftçilerimiz, kooperatiflerden ve ilgili firmalardan aldıkları yanlış sertifikalı tohumları tespit etmiştir. Yanlış tohum verilmiş çiftçilerimiz tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise, kaç çiftçimize yanlış tohum verilmiştir?

2- Çiftçilerimize yanlış sertifikalı tohum veren Kooperatifler ve ilgili firmalar hakkında herhangi bir kovuşturma yada soruşturma açılmış mıdır?

3- Bakanlık ve ilgili kuruluşlara güvenerek bu tohumları kullanan çiftçilerimizin yaşadığı düşük kaliteli tohum dolayısıyla ürün kaybı gibi zararları nasıl karşılanacaktır?”

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 17:58

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93