Sarıaslan’dan, yaş üzüm alım fiyatı için soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, yaş üzüm alım fiyatı konusunda soru önergesi verdi.

Sarıaslan’dan, yaş üzüm alım fiyatı için soru önergesi

CHP Milletvekili Faruk Sarıaslan, yaş üzüm alım fiyatı için soruları, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye sordu.

Milletvekili Sarıaslan’ın TBMM Genel Kuruluna verdiği soru önergesi şu şekilde;

Nevşehir ilimiz genelinde üzüm hasadına başlandı. Konumu itibariyle Kızılırmak Vadisi’nde bulunan bağlarda üzüm hasadı başlayalı yaklaşık bir hafta oldu. Nevşehir il genelinde bir taraftan üzümlerin hasadına devam edilirken, diğer taraftan ise üreticiler üzüm taban fiyatının açıklanmamasından ve üzümlerin dalında kurumaya başlamasından şikâyet etmektedir. Nevşehir'de üzüm üreticileri yaş üzüm alım fiyatının bir an önce açıklanmasını bekliyor. Tarımsal girdi fiyatlarının yükselmesi nedeniyle çiftçilerimizin üretim maliyetleri de artmıştır.

Bu bağlamda,

1- Nevşehir bölgesinde dallarında kurumaya başlayan Yaş Üzüm alım fiyatını, üzüm üreticilerinin mağdur olmaması için desteklemeler hariç kilogram başına kaç TL’den ve ne zaman açıklayacaksınız?

2- Yaş Üzüm alım ve satış fiyatlarının ülkemizde değişen piyasa koşulları göz önüne alınarak güncellenmesi konusunda bir çalışmanız var mı dır?”

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2022, 15:30

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER