Süne ile mücadele çalışmaları devam ediyor

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün süne ile mücadele çalışmaları sürüyor.

Süne ile mücadele çalışmaları devam ediyor

Son yıllarda değişen iklim koşulları ve yağışlar nedeniyle oluşan zararlı organizmaların takibi giderek  önem kazandı. İklim koşulları değerlendirildiğinde, bitki sağlığı açısından zararlı organizmalar ve özellikle süne ile mücadele verim açısından en önemli konu. Buğdayların başaklarında yaptığı emgi zararı ile verimde ve kalitede azalmaya neden olmakta. Zarar gören daneler tohumluk olarak kullanılamayacağı gibi hamur olma özelliğini de kaybetmekte.

İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş süne mücadelesi ile ilgi yaptığı açıklamada; “Süne mücadelesi kapsamında 2021 yılı Kasım ayında sonbahar kışlak sürveyleri ve 2022 yılı Mart ayında İlkbahar kışlak kontrolleri yapılmıştır. 2022 üretim yılı için İlimiz genelinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizce 1 kontrol, 12 sürvey ekibi olmak üzere 13 ekip kurulmuş ve toplamda 41 Teknik eleman görevlendirilmiştir. Ekiplerimiz 942 bin 500 dekarlık kısmı buğday ekili alanın tamamında kıymetlendirme sürveylerini tamamlamıştır. Zararlının yoğun olduğu alanların tespit edilmesi halinde ekiplerimiz tarafından ilaçlanacak bölgeler belirlenerek üreticilere duyurulacaktır” dedi.

Süne ile mücadelede üreticilerin İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün duyurularına göre hareket etmeleri konusunda tavsiyede bulunan Memiş, gereksiz ilaçlamalardan kaçınılmasının canlıların doğada yaşamlarını devam ettirmelerini ve çevrenin kirlenmesini önlenmesi yönünden önemli olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2022, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93