Taşyapan görevine başladı

Nevşehir İl Müftü Yardımcılığına atanan Mahmut Taşyapan görevine başladı.

Taşyapan görevine başladı

1986 yılından itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çeşitli kademelerde görev alan ve son olarak Kayseri Bünyan İlçe Müftülüğünde ilçe müftüsü iken Nevşehir İl Müftü Yardımcılığı görevine atanan Mahmut Taşyapan görevine başladı.

Mahmut Taşyapan kimdir?

1967 yılında Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde doğan Müftü Yardımcısı Taşyapan İlk ve orta tahsilini burada tamamladı. 4 Nisan 1986’ da Kayseri ili Yeşilhisar ilçesi Kavak köyünde imam hatip olarak göreve başladı. İki yıl imam hatiplik görevinden sonra 1987’de Erciyes Üniversitesi ilahiyat fakültesine devam eden ve 1992 yılında Lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Bu arada Kayseri Melikgazi müftülüğü Keykubat Camii imam hatibi olarak görevime devam etti. Özel olarak Arapça, Tefsir ve Hadis dersleri aldı. Lisans eğitiminden sonra Erciyes Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsünde Temel İslam bilimleri anabilim dalı Kelam bilim dalında yüksek lisansını (master) tamamladı. 1992- 1995 yıllarında Kayseri Seyit Burhanettin Endüstri meslek lisesinde 4 yıl süreyle kesintisiz ücretli öğretmenlik yaptı.

1995-1997 yıllarında yedek subay olarak askerlik hizmetini tamamladı. Askerlik dönüşü Eylül 1997’ de Konya Selçuk Eğitim merkezinde 7.dönem, Haseki ihtisas eğitimine katılarak, Haziran 1999’da derece ile mezun oldu. Kasım 1999’da Kırıkkale ili Karakeçili ilçe müftüsü olarak atandı. 2001 yılında Diyanet işleri Başkanlığınca Ankara eğitim merkezinde açılan on ay süreli İngilizce yabancı dil kursuna katılarak ikincilik derecesi ile kursu bitirdi. 2002 Eylül ayında Newyork Başkonsolosluğu din hizmetler ateşeliği nezdinde Newyork Rochester Türk Cemiyetine 4 yıl süreyle din görevlisi olarak görevlendirildi.

Bu görevi esnasında bir yandan vatandaşlara din hizmeti sunarken diğer Yandan Amerikan hükümetince yabancılara yönelik açılan İngilizce kurslarına devam etti. Newyork report sistemine göre yabancılar için belirlenen en yüksek not derecesi sertifikasına sahip oldu. Ayrıca, Nazareth College of Rochester Üniversitesi tarafından açılan, “Yaşayan Dünya dinlerini tanıma ” kursuna katılarak sertifika aldı.

 ST. John Fisher College Üniversitesi Sosyoloji bölmünde (Human Service Administration) bir müddet misafir doktora öğrencisi olarak derslere katıldı. Eylül 2006’da Yurt dışı görevini tamamlayarak yurt içi asli görevine döndü. İki yıl Kırıkkale il merkezinde görevlendirme vaiz olarak çalıştı. Ağustos 2008’de Sivas Koyulhisar ilçesine yeniden ilçe müftüsü olarak atandı. Mart 2012’ de Kayseri il müftü yardımcısı olarak atandı. Eylül 2017’de Kayseri Bünyan ilçesine ilçe müftüsü olarak atandı. Bünyan İlçe Müftüsü olarak görevini yürütürken Nevşehir il müftü yardımcılığı görevine atandı. Evli ve üç çocuk babası olan Müftü Yardımcısı Taşyapan iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmekte.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2022, 10:58

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner138

banner137