TEÇ-SEN iş bırakma eyleminde

Tüm Eğitim Çalışanlar Sendikası (TEÇ-SEN) 2022 – 2023 eğitim yılına başlanması dolayısı ile bir basın açıklaması yaparak bir günlük iş bırakma eyleminde olduklarını söyledi.

TEÇ-SEN iş bırakma eyleminde

2022-2023 yeni eğitim öğretim yılının başladığı bugün, eğitim çalışanları olarak 1 günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını söyleyen TEÇ-SEN Nevşehir şubesi adına konuşma yapan İl temsilcisi Kemal Sevimli, “Yıllardır milli eğitim bakanlığından talep ettiğimiz, ısrarcı olduğumuz ve sürekli halının altına süpürülen sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve artık çuvala sığmadığını anlatmak için grevdeyiz. Eğitim çalışanları cumhurbaşkanlığı, milletvekilleri, belediye başkanlığı seçimlerinde sandık başkanı olurken, hala milli eğitim bakanlığınca yapılan merkezi sistem sınavlarında eğitim çalışanlarının neden salon başkanı veya salon gözcüsü olamadığını, bu konuda bir yönerge değişikliğinin neden yapılmadığını veya yapılamadığını anlayamıyoruz. Anlamda veremiyoruz. Biz bugün eğitim çalışanlarının da sınavlarda salon başkanı ve salon gözcüsü olması için grevdeyiz” dedi.

Kamuda görev yapan 2 milyon kamu çalışanına 1 kalemde 3600 ek gösterge verilip, 250 bin kamu çalışanının kapsam dışı bırakılmasına, 2 yıllık yükse okul mezunlarına 3600 ek gösterge verilip lisans mezunu olan kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmemesini anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz diyen Sevimli, “Kamuda aynı işi yapan personeller arasında 4bli, 4a,lı, sözleşmeli, ücretli gibi farklı istihdam modellerine hala neden devam edildiğini anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz. Kamuda görev yapan işçilerimize 2 tam maaş, 4 yarım maaş ve toplamda 6 ikramiye, emeklilerimize ise yılda 2 kere bayram ikramiyesi verilirken hala kamu çalışanlarına neden bayram ikramiyesi verilmediğini anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz.

Siyasi partilerin seçimde söz verdiği, Türkiye Büyük Millet Meclisinde yıllardır bekletilen yardımcı hizmetler sınıfı personellerinin 1 defaya mahsus eğitim durumlarına uygun kadroya atanması hakkındaki kanuni düzenlemenin hala ve neden meclis genel kuruluna getirilmediğini anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz. Kariyer ve liyakat kapsamında yapılması gerekli olan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav takvimlerinin hala açıklanmamasını anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz.

Kurum içi geçici görevlendirmelerin, birileri için ödül, ve mükafaat, birileri içinse ceza ve ıslah olarak uygulandığı bilindiği halde kurum içi geçici görevlendirme yönetmeliğinin neden çıkarılmadığını anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz. Kullanılmayan yıllık izinler için ücret verilmemesine, hafta sonuna denk gelen izinlerin, hala yıllık izinlerden düşürülmesini anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz.

Biz çocuklarımız eşit yarışsın derken, DPY ve bursluluk sınavlarında sadece öğretmen çocuklarına uygulanan yüzde 5’lik kontenjanın neden hala kaldırılmadığını anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz. Türkiye’de eğitim kalitesinin artmasına hiçbir faydası olmayan ücretli öğretmen, sözleşmeli öğretmen, düz öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen gibi farklı apolet uygulamalarına son verilmesi için grevdeyiz.

Milli eğitim bakanlığınca tüm illerdeki promosyon ihalelerinin tamamının iptal edilip, 1 milyondan fazla eğitim çalışanı için bakanlıkça merkezi promosyon ihalesinin yapılması veya tüm promosyon ihalelerinin iptal edilerek, günün şartlarına uygun olarak yeniden promosyon ihalelerinin yapılması için grevdeyiz.  Okulları yeni öğretim yılına, hizmetlisi, memuru, teknisyeni, mimarı, mühendisi, şefi, şube müdürü, okul müdürü, öğretmeni, il-ilçe müdürü, saymanı, şoförü hep birlikte hazırlıyoruz.” diye konuştu.

                                            

“HİZMETLER PERSONELLERİMİZ TARAFINDAN YAPILIYOR”

Yaz döneminde okul ve kurumların kalorifer bakım onarımını, sınıfların ısınmasıyla ilgili iş ve işlemlerin yapılması, sınıfların temizliği, badana boya gibi işlemlerin yapılması, okul güvenliğinin sağlanması, öğrenci yemeklerinin hazırlanması, bahçe düzenlenmesinin yapılması, kömürlerin taşınması, sınıf düzeninin hazırlanması, ücretsiz ders kitaplarının dağıtımı ve tasnifi yardımcı hizmetler sınıfı personellerimiz tarafından yapılıyor diyen Sevimli şunları söyledi,  “Okul ve kurumların kapı, pencere bakım onarımı, tamiratı vb. tüm işlemlerde teknisyen ve tekniker eğitim çalışanlarının tarafından, okul yapımı, onarımı, derslik yapımı, onarımı gibi tüm iş ve işlemler teknisyen, tekniker mühendis, mimar olan teknik hizmetler sınıfı personellerimiz tarafından yapılmaktadır.

Yine, kurum içi yazışmalar, göreve başlama – ayrılma gibi işlemler, eğitim yılı çalışma takvimleri, okul kayıt işlemleri, öğrenci taşıma ihaleleri, özel okulların açılması, sürücü kursları sınavlarının planlanması, yapılması, teftiş, terfi iş ve işlemleri, il içi koordinasyonun ve intikallerin sağlanması, Milli Eğitim Bakanlığının temel politikalarının okul ve kurumlara aktarılması, sınav sorularının merkezden taşraya güvenli bir şekilde taşınması, seminer planlarının hazırlanması, maaş, özlük dosyalarının hazırlanması gibi tüm iş ve işlemler ise genel idari hizmetler sınıfı personellerimiz tarafından yapılmaktadır.

Okul ve kurumlarımızın yeni eğitim öğretim yılına hazırlanması ile ilgili topyekun bir mücadele veriyoruz. Ancak, 1 milyon eğitim çalışanına ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinden neden dışlandığımızı, kapsam dışı bırakıldığımızı anlayamıyoruz ve anlam veremiyoruz. biz bugün milli eğitim bakanlığında görev yapan eğitim çalışanlarının tümüne öğretim yılına hazırlık ödeneğinin verilmesi için grevdeyiz.

Eğitim öğretim yılının başlangıç gününde grev kararı almış olmaktan mutlu değiliz. Velilerimizden ve öğrencilerimizden haklarını helal etmelerini istiyor, yeni eğitim öğretim yılının velilerimize, öğrencilerimize, eğitimcilerimize, eğitim çalışanlarına, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 13:44

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER