Yonca üretimini geliştirme projesi uygulanıyor

Yem bitkileri üretiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce, İl Özel İdare kaynakları kullanılarak uygulanan yonca üretimini geliştirme projesi kapsamında devlet katkılı bin 426 dekar alana ekim gerçekleştirilecek.

Yonca üretimini geliştirme projesi uygulanıyor

Yem bitkileri üretiminin yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce İl Özel İdare kaynakları kullanılarak uygulanan yonca üretimini geliştirme projesi kapsamında 250 bin TL bütçeli yüzde 80 Devlet katkılı bin 426 dekar alana ekimi gerçekleştirilecek 7 bin 130 kilogram yonca tohumunun, il genelinde 131 hayvancılık işletmesi ve arazisi bulunan yetiştiriciye dağıtımı gerçekleştirildi ve yonca tohumlarının ekimine başlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Özgür Memiş, Gülşehir'de gerçekleştirilen yonca ekimine katıldı.

Memiş, “üretimde karlılık ve verimliği temin etmenin en temel ilkesi girdi maliyetlerinin düşük tutulmasıdır. Hayvansal üretimde maliyetlerin büyük bir kısmını ise yem oluşturmaktadır. Dolayısı ile sürdürülebilir bir hayvansal üretim ancak kaliteli kaba yemi daha ucuza temin etmekle mümkündür. Bu nedenle verim ve alansal olarak artış sağlamak üzere, Çayır ve meralarımızın ıslahına yönelik çalışmalar ve tarla tarımı içerisindeki yem bitkileri yetiştiriciliğine yönelik çalışmalara önem ve destek veriyoruz” dedi.

Yem bitkisi üretimi gerçekleştiren çiftçilerin, Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen yem bitkisi desteklemesinden de faydalanacağını bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2022, 10:11

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER