NEVÜ Rektörü Aktekin ‘UNİKOP 9.Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nda

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) tarafından Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) ev sahipliğinde düzenlenen ‘9. Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na katıldı. 

NEVÜ Rektörü Aktekin ‘UNİKOP 9.Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’nda

Konya Teknik Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleşen Sempozyuma Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun ve Orhan Erdem, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, KTÜN Rektörü ve UNİKOP dönem Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, KOP İdaresi Başkan Vekili Murat Karakoyunlu, UNİKOP Üyesi Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Behiç Coşkun,  KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç, Aksaray Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcıları, üniversite temsilcileri, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile KTÜN akademik ve idari personeli katıldı.

KOP Bölgesi üniversiteleri arasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal hizmet gibi alanlarda, üniversite-sanayi etkileşimini ve üniversite-şehir bütünleşmesini ileri düzeye taşımak ve ülkemizin gelecek vizyonuna ve kalkınma çabalarına katkı sağlamak amacıyla başkanlığı devralarak çalışmalarını yürüten Konya Teknik Üniversitesi, 24-26 Ekim tarihleri arasında 3 gün sürecek olan sempozyumda 3 farklı ülke Türkiye, Azerbaycan, Endenozya’dan farklı alanlarda yapılan başvurular ile toplam 75 adet bildiriyi sunum için kabul etti. Sempozyum konuları ise, KOP bölgesinin öncelikleri de dikkate alınarak; Tarım, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakları, küresel güvenlik, bilişim teknolojileri ve siber güvenlik, kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditler, turizm ve sosyo-ekonomik bölgesel kalkınma olarak belirlendi.

Törende konuşan KTÜN Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, 9. Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumuna katılan tüm davetlileri KTÜN’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “UNİKOP birlikteliği ile üye üniversiteler arasında ortak çalışma kültürü ve paylaşımı başta olmak üzere, bilimsel işbirlikleri, personel kaynaşma toplantıları ve eğitimlerle pek çok konuda birlikte hareket etme kültürü ve farkındalığı oluşturulmuştur. Kurulduğu günden bu yana UNİKOP dönem başkanlığını yürütmüş olan üniversitelere katkılarından dolayı teşekkür ederim. Bizler de Konya Teknik Üniversitesi olarak, dönem başkanlığımız süresince sizlerin destekleriyle birliğimize katkı sağlamaya çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

KOP Başkan Vekili Murat Karakoyunlu yaptığı konuşmada, “2022 yılı itibariyle KOP Bölgesi Üniversiteler Birliğimiz olan UNİKOP 10 yaşına girmiştir. 10 yıllık bu çatı; birlikte çalışma kültürünün ne kadar önemli olduğunu kanıtlamış, sürdürülebilirliğin sağlanmasının en net göstergesi olmuştur. Bölgesel kalkınma sempozyumları; Sektörel olarak Konya Ovasının önceliklerinin ele alındığı ve araştırıldığı çalışmaları kapsamaktadır. Bu sempozyumlar ile elde edilen sonuçların, Başkanlığımızın da vizyon ve misyonuna önemli katkılar sağlayacağı, Bölgemizin kalkınma sürecindeki hedeflerine ışık tutacağı kanaatindeyim. Sempozyuma sunulan bildiriler ile akademik camiamızın gözlemlediği, araştırdığı, geliştirdiği, tespit ettiği ve sonuçlandırdığı bu çalışmalar, ilgili literatürde yerini alarak bir sonraki çalışmalar için kaynak niteliği oluşturacaktır. Bu sebeple düzenlenen 9. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na bildiri sunarak katkılarını esirgemeyen bildiri sahiplerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ise yaptığı konuşmada, “UNİKOP birliğinin 13 Üniversite ile taşıdığı akademik gücü düşününce heyecanlanmamak elde değil. Bir araya gelen bu ortak gücün KOP için faydalarının yanında bu 13 üniversitenin birikimini ve tecrübelerini birbirleri ile paylaşarak başka alanlarda da göstermesi bölgemize, gelişme ve kalkınma anlamında destek sağlayacak. Yapılan çalışmalar sadece teknik, ekonomik olarak değil sosyal alanlarda da kalkınmaya olanak veriyor. Anadolu’nun mayası olan Konya ve çevre illerimizin gelişimine destek veren bu birliğin her alanda, her zaman için güçlü tutulması gerektiğine inanıyorum. Bu vesile ile bu gün gerçekleştirdiğimiz bu sempozyumun verimli geçmesini temenni ediyor katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

UNİKOP 9.Ulusal KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu, bildiri sunumlarıyla 3 gün boyunca devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022, 09:12

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145