Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, yayınladığı mesajla ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümünü kutladı.

Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Aktekin mesajında, “Milletimizin; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde sömürgeci güçlere ve bölgesel işbirlikçilerine karşı kazandığı Kurtuluş Savaşı’nın akabinde dünyadaki tek 'Gazi Meclis' sıfatına sahip olan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923 tarihinde gerçekleştirilen meclis oturumunda Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. 

Cumhuriyet; akıl ve irade sahibi olan insanı olması gerektiği gibi merkezi konuma yerleştirme; olayısıyla demokratik olarak toplumsal tekamülün dinamiklerine katma projesidir.  Cumhuriyet ve demokrasi değerleri sayesinde insanımız; temel hak ve hürriyetlerini kullanabilme ve iradesini toplumumuzun gelişim dinamizmine ve yönetim kademelerine taşıyabilmektedir.

Halkın irade ve değerlerine dayalı olan Cumhuriyet rejimi; hem toplumun insan onuruna uygun şekilde yaşaması için gerekli bir araç işlevi görürken hem de aynı zamanda sürekli geliştirilmesi, tekamül ettirilmesi gereken bir idealdir.

Cumhuriyetin ilanından bu yana gerçekleştirdiği büyük toplumsal projelerle Milletimiz; Cumhuriyet ve demokrasi değerleri içerisinde “Muasır Medeniyetler” yarışında daima en ön saflarda yer alacak ve insanlık için örnek değerler üretmeye devam edecektir. 

Bu tespit ve düşüncelerle, 99. Yıl dönümünde Milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı şahsım ve üniversitem adına en iyi dileklerimle kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145