Kapadokya’da balonlar, DMD hastalığının uçup gitmesi için uçtu

2014 yılından itibaren kutlanmaya başlanan (Duchenne musküler distrofi) DMD Dünya Farkındalık Günü dolayısıyla, Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonları “DMD hastalarının mutlu olacağı bir dünya, farkındalığın artmasıyla mümkün” yazılı pankartlarla havalandı.

Kapadokya’da balonlar, DMD hastalığının uçup gitmesi için uçtu

DMD hastalığına dikkat çekmek için düzenlenen etkinlik çerçevesinde Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Paşabağları ören yerinden havalanan sıcak hava balolarına pankartlar asıldı. Pankartlar ile havalanan sıcak hava balonları, Kapadokya semalarında uçarak farkındalık oluşturdu.

Sıcak hava balonuna asılan pankartla havalanan balon pilotu Memiş Kaan Altunsoy, “Bugün dünya DMD’liler günü. Farkındalık oluşturmak için pankartlarımız ile uçuşumuzu yapıyoruz” dedi.

DMD, distrofin proteini eksikliğine bağlı olarak kas zayıflığına ve yıkımına neden olan genetik geçişli ve ilerleyici bir hastalık. 1860’larda Fransız bilim adamı Guillaume Duchenne tarafından tanımlanmış bu kas hastalığına neden olan mutasyon, distrofin geninin 79 ekzonunda yer aldığı için tarih olarak 7/9 yani 7 Eylül seçildi.

Duchenne’nin sembolik olarak uçup gitmesi umuduyla “kırmızı balon” DMD Farkındalık Günü’nün sembolü olarak seçildi.

İHA

İsmail Irmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner138

banner137