LÖSEV’den uyarı

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Covid-19 salgının en çok lösemili çocukları ve kanser hastalarının etkilediğini söyledi.

LÖSEV’den uyarı

LÖSEV’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Bütün dünyayı sarsan Covid-19 virüs pandemisi 65 yaş üstü kişileri, kronik obstrüktif Akciğer (KOAH) ve kalp hastalarını olumsuz etkiledi. Diğer yandan yeni doğan bebeklerden tüm çocuklar ve gençlerimiz evde oturdukları, okula gidemedikleri, arkadaş eğlencelerine vb. katılamayıp asosyalleştikleri için çok büyük ve kitlesel kişilik bozuklukları, gerginlikler ve depresyonlar onları beklemektedir.

Ama en olumsuz etkilenen kesim ne yazık ki Lösemili çocuklarımız ve kanser hastalarımız oldu. Tedavilerini almak için hastanelere gitmekten çekinen, yollarda toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda olan, polikliniklerde kalabalık ortamlarda bekleyen genel hastanelerde Covidli hastalarla ve personelle iç içe yatan riskli hastalarımızdır.

Kendisinde kanser belirtilerini örneğin memesinde bir kitle ya da idrarında kan fark eden kişiler hastaneye, doktora gitmekten çekiniyorlar. Kanser tanısı almak değil, Covid kapmaktan korkuyorlar.

Lösemi ve kanser nedeniyle kemoterapileri, ışın tedavilerini almaktan veya ameliyat olmaktan kaçıyorlar. Corona – Covitten ölmektense Lösemiden öleyim daha iyi diyorlar.

Bir lösemili çocuk kemoterapisini (ilaç tedavisini) tam gününde, saatinde alamazsa ne olur.

Uluslararası tedavi protokolleri mükemmel planlanmış ve Lösemide kemik iliğindeki kötü huylu hücreleri (blast) tamamen yok etmek için programlanmıştır.

Bir ilaç blastın hücre duvarlarını yıkarken diğeri çekirdek adını verdiğimiz hayati merkezini parçalıyor.

Bir diğeri Lösemi hücresinin beslenmesi için gerekli maddeleri yok ederken, diğer ilaç çoğalmasını önlüyor.

Burada oluşabilecek en küçük bir aksama kötü huylu Lösemi hücresinin yeniden canlanmasına, çoğalmasına ve en kötüsü direnç kazanmasına yol açmaktadır.

Bu nedenle COVID süresince hastanelere gidemeyen, tedavileri aksayan, teşhis konulamayan veya hastanelerde Covid virüsü kapan bütün Lösemili çocuklarımız ile kanser hastalarımızın hayati tehlikesi bulunmaktadır.

COVID-19 salgınından en fazla olumsuz etkilenen LÖSEMİLİ ÇOCUKLARIMIZDIR.

LÖSEV olarak 2 – 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası vesilesiyle tüm toplumu bir kez daha uyarıyoruz. Lütfen tedavilerinizi aksatmayın. Covitten değil Lösemiden çekinin. Erken tanı almaktan değil geç kalmaktan korkun.

Lütfen LÖSEV’e başvurun. Biz size yardımcı ve destek olalım.

Artık Lösemi ve kanser değil çocuklarımız ile insanlık kazansın.”

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 10:12

İsmail Irmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER