Nevşehir'de ıslah amaçlı damızlık koçlar yetiştiricilere teslim edildi

Nevşehir'de Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesi kapsamında 100 adet damızlık koç 50 yetiştiriciye Nevşehir Hayvan Pazarında düzenlenen programla teslim edildi.

Nevşehir'de ıslah amaçlı damızlık koçlar yetiştiricilere teslim edildi

Düzenlenen programa Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletv​ekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, İl Genel Meclis Başkanı Gürbüz Dinç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kamil Duru, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı Suat Soner, hayvan sağlığı personelleri ve yetiştiriciler katıldı.

Damızlık koçların yetiştiricilere dağıtımı sonrası açıklama yapan İl Müdürü Memiş, "Küçükbaş hayvancılıkta üretim ve kalitenin yükseltilmesine katkıda bulunarak üretici gelirlerinin artırılması amacıyla Nevşehir'de ıslah çalışmalarına yönelik Küçükbaş Hayvancılığı Geliştirme Projesini hayata geçirdik. 595 bin 900 TL bütçeli projenin 260 bin TL'si İl Özel İdaresi kaynaklarından ve 335 bin TL'si ise Çiftçi Katkılarından karşılandı. Bu kapsamda Sivas ili Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğünden (TİGEM) temin etiğimiz 100 baş kangal akkaraman ırkı damızlık koçu 50 üreticimize 2 şer baş olmak üzere teslim ettik.  Bu yıl içerisinde Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından İlimizde ilk kez yürütülen 539 bin TL bütçeli ve 196 bin TL'si hibe Koç-Teke Alımının Desteklenmesi Projesi kapsamında 33 üreticimize daha 98 adet akkaraman ırkı damızlık koçu ağustos ayı içerisinde teslim etmiştik. Bu şekilde yürütülen 2 proje ile 83 üreticimize 198 adet akkaraman ırkı damızlık koçu teslim etmiş olduk" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2022, 18:11

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145