Aktekin ‘Büyük Deller’ arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve mali desteğiyle NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim elemanı Dr. Pınar Çaylı başkanlığında Aksaray Gülağaç Demirci kasabasında yürütülen ‘Büyük Deller’ arkeolojik kazı alanında incelemede bulundu.

Aktekin ‘Büyük Deller’ arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu

Büyük Deller kazı alanı ve atölyelerde yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında Rektör Aktekin’e bilgi veren Çaylı, 2021 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Kararlı kazı statüsünde yürütülen çalışmaların ikinci sezonunu ulusal ve uluslararası bilim insanlarının katkılarıyla sürdüklerini söyledi.

Çaylı “Büyük Deller yerleşmesi Aksaray ili, Gülağaç ilçesi, Demirci kasabasının yaklaşık 1700 metre kuzeydoğusunda, Gülağaç-Demirci karayolunun hemen doğusunda yer alan, doğal korunaklı kayalık bir yükseltinin üzerinde kurulmuş.  Çevreye hâkim konumuyla kayalık alan, 172 bin metrekare taban alanı ve üzerindeki kültür dolgusuyla, yaklaşık 65 metre yüksekliğinde oldukça sarp ve görkemli. Alanın tarih öncesi dönemlerden başlayarak, Geç Demir Çağı’nda da iskân gördüğü anlaşılmakta. Volkanik bir kayalık yükselti üzerindeki yerleşme, göreli tarihlemeye göre Orta Kalkolitik (M. Ö. 5200) ve Helenistik (M.Ö. 3-2.yy) dönemlerini kapsamakta olup, üzerinde tahrip edilmiş bir de tümülüs yer almakta. Zirve düzlüğünde takip edilen kesme taşlar geç dönem kale yapısına işaret ederken, tarihöncesi malzeme ve höyükleşmenin örenin doğu ve güneydoğusunda belirgin olduğu anlaşılmakta. Büyük Deller yerleşme alanı bilimsel değer ve arkeolojik görünürlük bakımından da, yakın çevresindeki diğer kültür varlıklarıyla değerlendirildiğinde turizm potansiyeli yüksek bir yerleşim alanı. Burada yürütmekte olduğumuz çalışmalar, bölgenin az bilinen Kalkolitik ve Helenistik Dönemlerini tanımlamaya yardımcı olacağı gibi bölge turizmine de büyük oranda katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Kazı ekibini yürüttükleri çalışmalardan dolayı tebrik eden Rektör Aktekin ise, 'Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler' arasında ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan üniversite olarak eğitim ile birlikte turizm, sanayi, tarım gibi birçok alanda bölgesel kalkınmaya büyük önem verdiklerini söyledi.

Aktekin, bu kapsamda üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından değişik bölgelerde bilimsel araştırma, kazı ve restorasyon çalışmaları yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner138

banner137