NEVÜ öğrencileri 2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri “2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması”na katıldı.

NEVÜ öğrencileri 2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda

Bu yıl altıncısı düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda ülke genelinden farklı üniversitelerin Mühendislik ve Mimarlık bölümlerinde okuyan öğrenciler birincilik için yarıştı. Yarışmada Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim elemanı Dr. Osman Akyürek danışmanlığında, öğrenciler Özgen Tavşancı, Fatih Furkan Özkan ve Ahmed Yıldırım'dan oluşan “Horizon Takımı” ile uzun süredir statik-dinamik hesapları ve maket yapımı üzerine çalıştıkları 24 katlı bina modeli çalışmasıyla finale kalan 21 üniversite arasına girerek NEVÜ’yü temsil etti.

“Teoriden bilgiye”, “fikirden tasarıma” sloganıyla düzenlen, deprem bilinci ve dayanıklı bina tasarımı yeteneğini geliştirmeyi amaçlayan yarışma iki gün sürdü. Yarışmanın ilk gününde alanında uzman akademisyenlerin jüriliğinde tasarımlarının yapım tekniklerini sunan öğrenciler, ikinci gün belli şiddetteki sarsmalarda maket binaların direnç etkinliğinin ölçümlenmesiyle teorikte öğrenilen bilgilerin pratiğe yansıması ve kendilerini geliştirmek için fırsat buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93