Rektör Aktekin seramik sanatçıları ve ustalarıyla bir araya geldi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, açık alanda seramik üzerine atölye çalışması yürüten seramik sanatçıları ve ustalarıyla bir araya geldi.

Rektör Aktekin seramik sanatçıları ve ustalarıyla bir araya geldi

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir’in Avanos İlçesi’nde ‘12. Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu (UAUSS 2022)’ kapsamında; Brezilya, Çin, Amerika, Mısır, Tunus ve Türkiye’den akademisyen ile seramik sanatçılarının yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi ile Avanos Güzel Sanatlar MYO öğretim elemanlarının ve Avanoslu seramik ustaları tarafından yürütülen ‘Duvar Seramikleri, Seramik Heykel ve Seramik Enstalasyon (Yerleştirme Sanatı)’ temalı çalışma atölyesini ziyaret etti.

Ziyaretlerinde Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Öğr. Gör. Bahadır Cem Erdem  ve Avanos Seramik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASEM) Müdürü Doç. Dr. Betül Aytepe Serinsu tarafından karşılanan Rektör Aktekin, atölye alanını gezerek eserleri inceledi. Alanında uzman seramik sanatçıları ve ustalardan yaptıkları eserleri hakkında kendilerinden bilgi de alan ve uluslararası düzeyde düzenlenen sempozyumun önemine değinen Rektör Aktekin,  katılımcı sanatçı ve ustalara teşekkür etti.

Aktekin, “Üniversitemiz ASEM tarafından Avanos Kaymakamlığı ve Avanos Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 12’ncisini gerçekleştirdiğimiz uluslararası sempozyumumuza ülkemizin ve bölgemizin birbirinden değerli seramik sanatçılarının ve ustalarının yanı sıra farklı ülkelerden alanında uzman akademisyen ve seramik sanatçıları katıldı. Sempozyumumuza bilimsel olarak önemli derecede katkıları bulunan bu değerli katılımcılarımız, çalışma atölyesinde sanatsal alanda ortaya koydukları eserleriyle de sempozyumumuza renk kattılar.

Sanatçılarımızın ve ustalarımızın etkinlik süresince ürettikleri eserler, elektrikli fırında bin 300 derece fırınlandıktan sonra üniversitemiz kampüsü ve Avanos’un değişik noktalarına yerleştirilerek daimi olarak sergilenecek.

Ben bu vesileyle farklı ülkelerden sanatçılar ile yerel sanatçı ve ustalarımızın bir araya getirildiği bu başarılı sempozyumu düzenleyen başta Üniversitemiz ASEM Müdürlüğümüz ve çalışma grubu olmak üzere,  katkılarından dolayı Avanos Kaymakamlığımıza, Avanos Belediyemize ve değerli katılımcı sanatçılarımız ile ustalarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 13:33

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER