Türkiye’de ve Rusya’da modernleşme semineri düzenlendi

Kapadokya Lisansüstü Seminerleri'nin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Karşılaştırmalı Siyaset Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taşansu Türker oldu.

Türkiye’de ve Rusya’da modernleşme semineri düzenlendi

“Türkiye’de ve Rusya’da Modernleşme” isimli seminer, Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş Sümer'in moderatörlüğünde çevrim içi olarak yapıldı.

Kapadokya Üniversitesini ziyaret ettiğini ve öğrencilerin çok ayrıcalıklı bir yerde okuduklarını belirterek sözlerine başlayan Türker, Rusya’da modernleşme konusunda Türkiye’de bilgilerin sınırlı olduğunu söyledi ve Türkiye-Rusya araştırmalarının tarihsel sürecine değindi.

Prof. Dr. Taşansu Türker, “Türkiye ve Rusya’da modernleşmeyi karşılaştırırken iki husus söyleyebiliriz: Birincisi, Batı ile kurulan ilişkilerdeki Türkiye’nin başarılı tavrı, Rusya’nın kendisini bir alternatif olarak var edebilme hali. Diğeri ise, demokrasi konusunda Türkiye’nin gelişmişliğine karşın, Rusya tarafındaki gelişmemişlik. Bu iki ekseni, Türk ve Rus modernleşmesinin bugüne kadar süren sonuçları konusunda iki önemli eksen olarak düşünmek gerekir.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Çağdaş Sümer’in 93 Harbi’nin iki ülkenin gelişmişliğine olan etkisi sorusu üzerine Türker, “II. Alexander, dünyada pogromlar ile anılır; Türkiye’de ise böyle bir pogrom yaşanmadı. Her zaman, bununla çok gurur duyarım. II. Alexander eğitimi epeyce dinselleştirdi ama Türkiye’ye baktığınızda, ilk kız muallim mekteplerinin açıldığı dönem, Abdülhamid Dönemi’dir. Tanzimat’ın sürekliliğini Abdülhamid bir kısmıyla devam ettirdi. Reformlar, siyasal elitle mücadele içindir. Rusya’ya bakıldığında ise topluma dayatılan bir yapıdan bahsediyoruz ve bunlar farklı siyasal motivasyonlardır.” dedi ve bu dönemin detaylı incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Taşansu Türker’in “Türkiye’de ve Rusya’da Modernleşme” semineri soru-cevap sonrası son buldu.

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER