Nevşehir köftürüne ilgi artıyor

Nevşehir’de yetiştirilen üzümlerden edilen suya un katılarak kaynatılmasıyla üretilen köftür, turistlerin yanı sıra çevre illerden de ilgi görüyor.

Nevşehir köftürüne ilgi artıyor

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bağ bozumunda elde edilen üzümlerden üretilen "Anadolu jelibonu" olarak da adlandırılan yöresel lezzetlerden köftüre ilgi artıyor.

Bölgedeki bağlardan özenle seçilen beyaz üzümler, makine yardımıyla suyu çıkarıldıktan sonra bir süre dinlenmeye bırakılıyor. Un karıştırarak kaynatılan ürün, özel olarak yapılan tandırlar üzerinde kazanlarda kaynatılıyor.

Hiçbir katkı maddesi konulmadan pişirilerek puding kıvamına getirilen ürün, taslarla tepsilere alınarak yeniden dinlenmeye bırakılıyor. Ertesi gün tepsilerde dilimlenerek, damdaki tezgahlara serilen ve kurumaya bırakılan köftür, havanın sıcaklığına göre 3 ila 7 gün suyunu çekmesi için bekletiliyor.

Tüketime hazır hale gelen köftür, soğuk bir odada muhafaza edilerek yıl boyunca talebe göre çeşitli illere gönderiliyor.

Üzümün zahmetli serüveni sonrası ortaya çıkarılan köftür, hem çocuklar hem de yetişkinlerce bol bol tüketiliyor.

Ürgüp’e bağlı Karacaören köyünde yaşayan Yılmaz ailesi, geçimini köftür üreterek sağlıyor.

Uğur Yılmaz (39), yılda ortalama 12 ton üzümden 2 ton köftür üretebildiklerini ve kilogramını 35 liradan sattıklarını söyledi.

Yılmaz, ailedeki herkesin üretime katkı sunduğunu belirterek, köftürün sadece taze üzüm suyundan yapıldığını, her yıl eylül ve ekim ayında gece gündüz yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

"Çocuklar çok seviyor"

Çocukların köftürü çok sevdiğini aktaran Yılmaz, "Dedem, babam, annem eşim ve çocuklar iş birliği halinde olunca daha pratik oluyor. İki ay içinde hava bozulmadan hazırlıyoruz, sonra satışını yapıyoruz. Üzüm suyunun kazanlarda ısıtarak tatlanmasını sağlıyoruz. Kıvama ulaşınca içine un katıyoruz belli bir ölçüde. Karıştırarak pişiriyoruz daha sonra serip kurumaya bırakıyoruz. Ankara, Niğde, Kayseri gibi çevre illerin yanı sıra turistler de lezzetli ve doğal olduğu için tercih ediyorlar. Anadolu jelibonu olarak biliniyor. Çocuklar daha çok talep ediyor. Farklı illerden siparişler olunca kargoyla da adrese teslim gönderiyoruz." diye konuştu.

Anne Fatma Yılmaz da ürettikleri köftürün geçim kaynakları olduğunu vurgulayarak, "Bu tamamen organik bir ürün. Çeşitli işlemlerden geçirerek doğal bir gıda ortaya çıkarıyoruz. Herkes çocuklarına gönül rahatlığıyla yedirebilir." dedi.

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER