Ürgüp'te üzüm bağlarında yetişen yaprak büyük ilgi görüyor

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, toplanmaya başlanan ve satışa sunulan üzüm yaprağına ilginin her geçen gün arttığını belirtti.

Ürgüp'te üzüm bağlarında yetişen yaprak büyük ilgi görüyor

Ürgüp'te asma ve bağlarda yetiştirilen taze üzüm yaprakları toplanmaya başlandı.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, Ürgüp'ün üzüm yaprağına her geçen gün ilginin daha da çok arttığını belirtti. Ürgüp'ün yöresel yemekleri arasında yer alan yaprak sarması ve dolması için çiftçilerin emekleri ile üzüm bağlarında yetiştirilen yapraklar toplanmaya başlanırken, yapraklar pazar ve manavda tezgahlarında yerini aldı.

Ürgüp ve bölgesinde yetiştirilen yapraklar gerek yurt içi gerek gurbetçilerin yakınları vasıtasıyla yurtdışına plastik şişe ya da cam kavanozlarda salamura şeklinde gönderiliyor. Aynı zamanda salamura yapılan yapraklar kışın tüketilmek üzere plastik şişe ya da cam kavanozlarda güneş görmeyen serin ortamda muhafaza edilerek saklanıyor.

Ürgüp'te asmalarda ve bağlarda yetişen üzüm yapraklarından yapılan yemekler yerli yabancı herkes tarafından ilgi görüyor. Üzüm yaprağı çubukta ilk çıkan nazik olan taze işleklerden toplanıyor.

Üzüm bağlarından toplanan yapraklar değişik içerikte yapılan sarmalar ve dolmalar ile sofraların baş tacı, düğün yemeklerinin olmazsa olmazı haline geliyor.

Halk arasında üzüm yaprağı, asma yaprağı olarak bilinen taze üzüm yaprağı yetiştiği üzüm meyvesinden daha pahalı. Sofralık üzümün kilosu 2 - 3 TL'ye satılırken yaprağın kilosu kaliteye göre 30 - 35 TL aralığında satılıyor.

İsmail Irmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93