200 yıldır süren “Yahni” geleneği

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Yuva köyünde 200 yıldır süren “Yahni” geleneği yaşatılıyor.

200 yıldır süren “Yahni” geleneği

Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Yuva köyünde ramazan ve kurban bayramlarında yahni yapma geleneği yaşatılmaya devam ediyor.

İmece usulü ile yapılan ve hazırlıklarına bayram arifesinde başlayan köy halkı bayram boyunca köye gelen misafirlere yahni, pilav, çorba ve komposto ikram ediyor.

Bayramın ilk günü sabahın erken saatlerinde başlayan ikram, bayram sonuna kadar sürüyor.

Bu yılki etkinliklere AK Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve yücel Menekşe de katıldı.

Menekşe, yaptığı açıklamada, 200 yıllık yahni geleneğinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

Atalarından aldıkları mirası yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Menekşe, “Bugün Yuva köyünde olmanın mutluluğunu özellikle yaşıyorum. 200 yıllık bir yahni geleneğine şahit olduk. 450 haneli Yuva köyümüzün böyle bir geleneği yaşatması, yeni nesillere aktarması bizleri memnun etti. Atalarımızdan kalan geleneklerimizin yaşatılmasını, bundan sonraki nesillere aktarılmasını bu tür etkinliklerle bizler bir miras bırakmış oluruz.” dedi.

Yuva köyü Muhtarı Hasan Kaymak da dedelerinden gördükleri geleneği yaşatmayı sürdürdüklerini ifade etti.

Hazırlıkların bir gün önceden başladığını aktaran Kaymak, “Sabaha karşı hazırlanıyor. Sabah namazının ardından vatandaşlar yemeğini yemeye başlıyor. Yahnimiz meşhurdur. Çorba, yahni, pilav ve komposto hazırlarız. Köy halkının yanı sıra misafirlerimize ve diğer köylerden gelen vatandaşlara ikram ederiz.” diye konuştu.

Köy halkından Hüsnü Öncül ise halkın birbiriyle kaynaşmasını sağlamak amacıyla 200 yıldır yahni geleneğinin sürdüğünü ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu bizim 200 senelik örfümüz, adetimiz. Kaynaşmamız ve birbirimizi yakından tanımamız için güzel bir geleneğimiz var. Bu geleneğimizi inşallah bizden sonraki genç nesiller de yaşatacak. Ramazan ve Kurban Bayramında bu geleneğimizi yaşatıyoruz.”

Öncül, köyde yaşayan yaşlı, genç, kadın erkek herkesin destek vermesiyle yemeklerin pişirildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">