Merkez kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için Mart ayı sonunda temel atılması planlanıyor

Nevşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından eski sebze ve zahire pazarı bölgesinde gerçekleştirilecek olan 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi için hisse sahipleri ile görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Belediye Başkanı Rasim Arı, “Bu projenin geri dönüşü yok. İhale süreci devam ediyor ve Mart ayı sonunda temel atıyoruz.” dedi.

Merkez kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için Mart ayı sonunda temel atılması planlanıyor

Belediye Başkanı Rasim Arı, yaptığı açıklamada; Nevşehir’in Karasoku, Hacı Rüştü, Herikli, 20 Temmuz, Kapucubaşı ve İbrahim Paşa Mahallelerinin büyük bir bölümünü içerisine alan Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi için hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.

Bu bölgelerde yaşayan vatandaşları modern yaşam alanlarına kavuşturacak ve şehrin çehresini değiştirecek olan proje için TOKİ’nin örnek bir projeyi hayata geçireceğini ifade eden Arı, ilk etabı İbrahim Paşa Mahallesi sınırları içerisinde bulunan eski sebze ve zahire pazarı bölgesindeki 24 bin metre karelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Dönüşüm Projesi için, hisse sahipleri ile görüşmelere başlandığını söyledi.

Arı, Atatürk Bulvarı üzerinde, Gülbahçe yanında bulunan Nevşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası içerisindeki Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen uzlaşma görüşmelerine 191 hisse sahibinin davet edildiğini de açıkladı.

Şubat ayı sonuna kadar sürecek olan görüşmelerin ardından Mart ayı sonunda 73 ticarethane ve 6 tanesi 2+1 ve 70 tanesi 3+1 olmak üzere toplam 76 konutun yapımı için inşaat çalışmalarına başlanacağını vurgulayan Arı, proje çerçevesinde söz konusu alana konut ve ticarethanelerin yanı sıra kapalı ve açık otoparklar ve sosyal yaşam merkezlerinin de inşa edileceğini ifade etti.

Başkan Arı, “ilk etabı İbrahim Paşa Mahallesi sınırları içerisinde bulunan eski sebze ve zahire pazarı bölgesindeki kentsel dönüşüm projesi için hisse sahipleri ile görüşmeleri sürdürüyoruz. Yıllardır bu projenin hayata geçmesini bekleyen vatandaşlarımızın ciddi bir teveccühü var. Görüşmelerde hisse sahiplerine farklı alternatifler sunuyoruz. Dileyen vatandaşlarımız konut ve işyerlerinin kıymet takdir bedellerini alabilecekleri gibi dileyenler de yerinde yapılacak konut ve işyerlerine sahip olabilecek. Bunun yanında Aksaray yolunda yapımı süren TOKİ konutlarından da faydalanma imkânları mevcut. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için birçok alternatif geliştirdik.” diye konuştu.

Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi için seçimlerden önce Nevşehirlilere söz verdiğini ve bu sözü yerine getireceğini vurgulayan Arı, bunun geri dönüşünün asla mümkün olmadığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER