Altınyıldızlı öğrenciler TÜBİTAK hazırlıklarında

Altınyıldız İlköğretim Kurumu öğrencileri pandemi şartlarından dolayı yüz yüze yapılamayan TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları Türkiye finali sunumlarını gerçekleştirdi.

Altınyıldızlı öğrenciler TÜBİTAK hazırlıklarında

Konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde; “Altınyıldız İlköğretim Kurumu, bilimsel proje alanında ülkemizdeki en başarılı okullardandır. Yıllardır TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmalarına kurulduğumuz yıldan bu zamana ara vermeden katılmaktayız. Her yıl deneyimli öğretmenlerimiz tarafından danışmanlık yapılarak hazırlanan çok sayıda proje çalışmalarına, ortaokul kademesinden öğrencilerimiz dâhil olmaktadır.

Bu güne kadar hazırlanan projeler ile TÜBİTAK yarışmasına başvuran öğrencilerimiz bölge finallerinde ve Türkiye finallerinde yarışarak okulumuzu ve ilimizi temsil etmişlerdir.

Geçtiğimiz yıl Altınyıldız İlköğretim Kurumu öğrenci ve öğretmenleri 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasına tamamı özgün projelerle müracaatlarını gerçekleştirmişlerdir. Nevşehir genelinde 9 projenin katılacağı Kayseri Bölge sergisine 3 tanesi Altınyıldız İlköğretim Kurumu öğrencilerinin olmuştu. Öğrencilerimiz jüri sunumları online olarak yapmışlar ve Biyoloji dalında sunum yapan Oğuz Vıcıl Kayseri Bölge 1.si, Nevşehir Bilim Sanat Merkezinde projelere katılan Bahadır Kağan Kart Bölge 1.si olurken Tarih dalında sunum yapan Gizem Eylül Almas ve Efe Kağan Saygılı Bölge 2.si olmuşlardı. Öğrencilerimiz Oğuz Vıcıl ve Bahadır Kağan Kart Pandemi şartlarından dolayı yüz yüze yapılamayan Türkiye finali sunumlarını gerçekleştirdiler.

Bu yıl ise TUBİTAK tarafından çağrı metninin açıklanmasının ardından öğretmenlerimiz rehberliğinde; Tarih, Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik, Tasarım ve Değerler Eğitimi gibi alanlarda öğrencilerimiz proje hazırlıklarına başladılar. Bu kapsamda okulumuz 7. Sınıf öğrencilerinden Esra Yılmaz ve Ahmet Yiğit Kurt Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz danışmanlığında hazırladıkları ‘Tarih’ kategorisindeki projeleriyle ilgili Tarihçi ve Eğitimci akademisyenlerle görüşmeler gerçekleştirdiler. Projeleri için kendilerinden önceden randevu almak suretiyle tarihçi-eğitimci akademisyenler; Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVU) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cemil Cahit Yeşilbursa ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği çerçevesinde pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğundan çevrimiçi toplantı şeklinde gerçekleştirmişlerdir. Görüşmelerde öğrencilerimiz önceden hazırladıkları soruları akademisyenlere sorarak konuları hakkından onların bilgi, birikim ve tecrübelerinden yararlanmışlardır. Bu kapsamda öğrencilerimizin görüşme teklifini kabul eden değerli akademisyenlerimize bilime ve eğitime katkılarından dolayı tekrar teşekkür ediyoruz.

Türkiye genelinde birçok bilimsel proje çalışması yürüten ve her yıl çeşitli alanlarda TÜBİTAK finallerine katılmaya hak kazanan öğrencilerimizin çalışmalarını planlayan ve onlara desteklerini hiçbir zaman eksik etmeyen geleceğin bilim insanlarını yetiştiren ekibimize ve danışman öğretmenlerimize teşekkür ediyor, yarışmalarda okulumuzu ve şehrimizi temsil edecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.”

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER