“İnsansız denizaltı sistemlerinde bizde varız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 (Teknoloji Geliştirme Vakfı) tarafından düzenlenen dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan Teknofest'e Nevşehir Anadolu Lisesi teknoloji ekibi Robodokya hazırlamış oldukları “İnsansız Sualtı Araçları” projesi ile kabul edildi.

“İnsansız denizaltı sistemlerinde bizde varız”

Ekibin binlerce takım ve tasarım arasından üstün yetenekleri ve yenilikleriyle dikkatleri üzerine çeken tasarımları maddi destek almaya hak kazandı.

Takım kaptanı olan Ceren Anlayan, dünyada çok yeni bir teknoloji olan denizlerde hükümdarlığımızı ilan edecek yerli ve milli insansız deniz araçları geliştirdiklerini, önümüzdeki Eylül ayı gibi prototipinin sahalarda yerini alacağını söyledi.

Takımının; mekanik, elektronik, tasarım, görüntü işleme ve yapay zeka alanlarında çalışmalar sürdürdüğünü bu sayede aracın insanlı ve insansız deniz altında yapılacak olan bütün çalışmalarda rahatlıkla görev alabileceğini belirten Ceren Anlayan, aracın en büyük özelliğinin aracın harp başlığına sahip olduğunu ve bu sayede elektromanyetik dalgalarla diğer denizaltı araçlarını saf dışı bıraktığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER