Türk Eğitim-Sen’den LGS değerlendirmesi

Türk Eğitim-Sen (TES) LGS maratonunu değerlendiren basın açıklaması yayınladı.

Türk Eğitim-Sen’den LGS değerlendirmesi

Bu yıl ikinci nakilden sonra yerleşemeyen öğrencilerin nakilleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak komisyonlar marifeti ile yapılacak. Nakil komisyonlarının çok şeffaf olması gerekir.

LGS maratonu ile ilgili açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, süreci şu şekilde anlattı: “Toplamda 15 tercih yapılacak. 5 tercih adrese dayalı yerleştirme, 5 tercih sınava dayalı yerleştirme, 5 tercih de pansiyonlu okullarımız için yerleştirme olacak.

Tercih başvurusunda bulunacak olan adaylara öncelikli olarak yerel yerleştirme butonu açılacak, yani ilk beş tercihi tüm öğrenciler yapmak zorundadır. Sonraki beş tercih ise öğrencilerin merkezi sınav puanlarına göre yapılacaktır. Bunun dışında pansiyonlu okullarda öğrenim görmek isteyen öğrencilerimiz de üçüncü kez 5 tercih yapacaktır. 22 Temmuz tarihinde tercih sonuçları açıklanacak, 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında da birinci tercihine yerleşen ancak değiştirmek isteyen öğrencilerimiz nakil talebinde bulunacaklar. Nakil talebinde bulunan öğrencilerin tercihleri 5-8 Ağustos tarihler arasında olacaktır. Tüm bu sürecin ardından 19-23 Ağustos tarihleri arasında da hiçbir yere yerleşmeyen öğrencilerimiz için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından nakil komisyonları kurulacaktır.”

Geçen yıl bütün nakillerin otomatik olarak yapıldığını söyleyen Urgenç, bu yıl ikinci nakilden sonra yerleşemeyen öğrencilerimizin nakillerinin il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde kurulacak komisyonlar marifeti ile yapılacağına dikkat çekti.

Nakil komisyonlarının çok şeffaf olması gerektiğini bildiren Urgenç, “Bu komisyonların merkezi yerleştirme standartlarına göre çalışması gerekir, aksi takdirde şaibe algısı oluşur” dedi.

Her öğrencinin yeteneğine göre yerleştirilmesini istediklerini belirten Urgenç, “Tabi ki Türkiye’de okulların kontenjanları bellidir.  1 milyon 29 bin öğrencimiz merkezi sınava girdi. Dileriz; her öğrencimiz arzu ettiği hedefe ulaşır” diye konuştu.

Urgenç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öte yandan şu hususa da dikkat çekmek istiyorum: Bilindiği gibi hazırlık sınıfları olan liselerimiz var. Mesela; Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrenciler 5 yıl eğitim görmektedir. Bu sene hazırlık sınıfına kaydolacak öğrencilerimiz geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan yeni ortaöğretim modeline göre eğitim göreceklerdir.  Dolayısıyla bu sene hazırlık sınıfı tercih edecek olan öğrencilerimizin ve velilerimizin bu hususa mutlaka dikkat etmesi gerekir. Zira yeni modelde ders saatleri, ders sayıları, ders seçme usulleri değişecektir.”

LGS tercih sürelerinin çok uzun tutulduğunu ifade eden Urgenç, bunun öğrenciler üzerinde stres yaratacağına işaret etti.

TES Nevşehir Şube Başkanı Urgenç, “Öğrencilerimiz yoğun ve stresli bir dönem yaşadılar. Tercih sürelerinin 23 Ağustos tarihine kadar devam etmesi nedeniyle neredeyse yaz sonuna kadar stresleri devam edecek. Keşke her şeyin teknolojiye bağlı olduğu bir çağda tercihlerin daha hızlı alınması sağlanabilseydi. Bundan sonraki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’ndan beklentimiz tercih süresini bu kadar uzun tutmamasıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kamil
kamil - 13 ay Önce

sayın başkan mesleki eğitim kurumlarımızın sorununa gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler. ama daha da fazlası gerekiyor

nezh
nezh @kamil - 13 ay Önce

kamil beye katılıyorum, mesleki eğitim desteklenmeli, yeni sorunlar yerine mevcutları çözülmeli
işyerleri bu okullara yardım etmeli, bu okullar ulaşım zorluğu olan yerlere götürülmemeli.

Fevzi Hoca
Fevzi Hoca - 13 ay Önce

eğitimde göstermelik uygulamalara yer yoktur

SIRADAKİ HABER