'AHİLER KALKINMA AJANSI KAYITLI İSTİHDAMI TEŞVİK EDİYOR' ADLI PROJE FAALİYETLERİ SONA ERDİ

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı´na sunulan “Ahiler Kalkınma Ajansı Kayıtlı İstihdamı Teşvik Ediyor” projesi başarılı bulunarak 1 Temmuz 2016 itibariyle uygulanmaya başladı.

'AHİLER KALKINMA AJANSI KAYITLI İSTİHDAMI TEŞVİK EDİYOR' ADLI PROJE FAALİYETLERİ SONA ERDİ

Toplam bütçesi 193.744,02 Avro olan ve faaliyet planında, kurumsal eğitimler ile kurumların kapasitelerinin arttırılması, iyi uygulama örneklerini yerinde görmek için yurt dışı çalışma ziyaretinin gerçekleştirilmesi, saha analiz çalışması ve kayıtlı istihdamın teşviki stratejik plan çalışmasının yapılması, bilgilendirme toplantıları ve öğrencilere yönelik paneller düzenlenmesi yer alan projenin hedef kitlesini,

Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir illerinin; Ticaret ve Sanayi Odaları ile bunların 400 üyesi, Esnaf ve Sanatkârları Odaları ile bunların 400 üyesi, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkârlar Odalarında çalışan 50 personel ile bu illerde öğrenim gören 800 üniversite ve 400 orta öğretim öğrencisi oluşturdu.

İlgili illerin Ticaret ve Sanayi Odaları ile Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına yönelik projede öngörülen “Eğitmenlerin Eğitimi” çerçevesindeki eğitimler, 9 Ocak 2017´de tarihinde “Diksiyon Eğitimi” ile başladı. Proje kapsamında bulunan 4 ildeki eğitimler, “Sunum Teknikleri” eğitimi ile devam etti.

8 Şubat 2017 tarihinde Nevşehir´de başlayan Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri 3 Mart 2017´de Kırıkkale´de tamamlandı.

Ardından hedef kitlede yer alan ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine yönelik ilgili 4 ildeki etkinlikler, 13 Nisan 2017 tarihinde başladı ve 4 ildeki mesleki ve teknik liseleri ve üniversitelerde devam etti.

Bu kapsamda Tiyatro Sanatçısı Hakan Özgenç“Save Tuşu Ne İşe Yarar?” adlı tek kişilik gösterisi ile öğrencilere eğlenceli bir dille kayıtlı istihdamın önemini anlattı. Üniversitelerdeki etkinliklerde ise Prof. Dr. Cem Kılıç öğrencilerle buluştu.

Ardından işverenlere yönelik Bilgilendirme Toplantıları 15-23 Mayıs tarihleri arasında 4 ilde gerçekleştirildi. Proje kapsamında Aksaray, Kırşehir, Kırıkkale ve Nevşehir illerinin SGK, İŞKUR, TSO, ESOB ile Kırıkkale Üniversitesi, AHİKA temsilcilerinin katılımı ile 28 Temmuz 2016 tarihinde kurulan kayıtlı istihdamın teşviki platformu kurumların kayıtlı istihdam konusunda uygulamaları ile ilgili bilgi almak ve iyi uygulama örneklerini yerinde görmek amacıyla 10-15 Temmuz tarihleri arasında 25 kişilik bir heyetle İtalya Çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Gelecek faaliyetlerde, bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarında hangi unsurların ön plana çıkartılması gerektiği noktasında önemli bilgiler vermek, bölgede kayıt dışı istihdamın yoğunlaştığı sektör ve hedef grupların mevcut durumunun tespit edilmesi kapsamında TR71 Bölgesi´nde 4 ili kapsayan saha analizinin ve literatür taraması yapılarak kayıtlı istihdamın teşviki için yol haritası belirlendi. Projenin somut çıktılarından olan kayitli istihdamin teşviki stratejik plan çalışması ve analiz raporu kitapçıkları hazırlanarak dağıtımları gerçekleştirildi.

Ayrıca, proje kapsamında, çalışan ve işverene yönelik iki versiyon olarak AHİKA tarafından hazırlatılan kamu spotları yayınlandı. Son olarak "AHİKA Kayıtlı İstihdamı Teşvik Ediyor" adlı proje kapsamında, Bireysel Kariyer Planlama, Çalışma Hayatı, Mülakat Teknikleri gibi konularda Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Cingöz tarafından 4 ildeki Fen Liseleri ve Üniversitelerde eğitimler verildi.

“Ahiler Kalkınma Ajansı Kayıtlı İstihdamı Teşvik Ediyor” adlı projesi kapsamında platform üyeleri ve proje ekibinin katılımlarıyla 3. Platform ve Kapanış toplantısı Ürgüp´te gerçekleştirildi. Platform üyelerine projeye emek ve katkılarından dolayı plaket takdim edilerek toplantı sona erdi. 

 

/images/haberler/resimler/2017-10/6/1252495071701.jpg

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER