Ev hanımlarına kredi müjdesi

Nevşehir İl Özel İdaresi tarafından ev hanımlarına mikro kredi verilecek.

Ev hanımlarına kredi müjdesi

Mikrokredi nedir?

Mikro Kredi, dar gelirli kadınların, gelir getirici bir faaliyette bulunmalarına, çalışma hayatına katılmasına imkan sağlayan Nevşehir’deki kadınlara  iş başlatması için küçük  bir başlangıç  sermayedir.

Mikrokredi niçin ve nereden alınır?

Özellikle evde üretim yapan (el işi, ev yemekleri,  hayvancılık, hediyelik eşya vb.) ve küçük işletme kurmak isteyip de sermayesi olmayan kadınlar Mikrokredi için Nevşehir İl Özel İdaresine  başvurabilir.

Mikrokredi miktarı ne kadardır?

İlk yıl için öngörülen kredi tutarı 500,00 TL ile 5.000,00TL arasındadır. Ancak, kredi alan kadının girişimcilik ruhu ve potansiyeli dikkate alınarak, Mikrokredi her yıl artarak azami 30,000 TL’ye kadar alınabilir.

Mikrokredide para geri nasıl ödenir?

Mikro krediden alınan kredi alındığı ay mutlaka yapılması düşünülen GELİR GETİRİCİ FAALİYET İÇİN kullanılmalıdır. Paranın bu şekilde kullanılmasından BİR AY SONRA alınan kredi 10 AYDA VE AYLIK OLARAK bankaya eşit taksitler halinde FAİZSİZ olarak   geri ödenir.   

Başvuru Belgeleri

        a) Kimlik Fotokopisi,

        b) Aile Nüfus Kayıt Örneği (E-devletten adres açıklamalı olarak alınabilir.)

        c)İkametgah (E-devletten alınabilir.)

        d)Adli sicil kaydı(E-devletten alınabilir.)

        e) 1 adet Fotoğraf

        f) Başvuru Dilekçesi 

        g) İdarece düzenlenen belgeler;

             • Mikro kredi araştırma formu(Kredisi komisyonca onaylanan girişimcilerin  formda belirlenen kurumlardan alması gereken borcu vardır/yoktur belgesidir.)

             • Mikro kredi kullanıldığına dair girişimci ve kefilleri tarafından imzalanacak sözleşme ve borç belgesidir.

Mikrokredi ile 2014-2019 Yıllarında  Yapılan ve Yapılacak Faaliyetler

        Dar gelirli kadınların küçük sermayelerle desteklenerek gelir getirici faaliyetlerde bulunması amacıyla geliştirilen Mikrokredi projesi ile 2014'ten bu yana  168 kadına 235 bin liraya yakın mikrokredi dağıtıldı.  Nevşehir İl Özel İdaresi olarak : "Program ile 2019 yılı itibariyle halen mikro girişimci kredi desteğine devam edilecek olup  hedefimiz 74 mikro girişimciye  daha ulaşmaktır. Mevcut durumda dar gelirli kadınlara kredi vermekteyiz. Gelecekte engelli bireyler, şehit ve gazi ailelerinin de bu hedef kitlesinin içerisine dahil edilmesi planlanmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER