21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ

21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜNE DİKKAT ÇEKİLDİ
Turhan, ?Uluslararası sütçülük federasyonunun(IDF) 1956 yılında aldığı karar ile 21 Mayıs tarihi bütün üye ülkelerde dünya süt günü olarak kutlanmaktadır.

Her yaştaki insanın özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde süt içme alışkanlığının kazanılmasına özen gösterilmeli, çocuk ve gençler süt ve süt ürünlerini her gün önerilen miktarlarda tüketmeleri için teşvik edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı çocukluk ve gençlik döneminde kazanılmaktadır.

Bu dönemde yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketilmesi ileri yaşlarda görülen osteoporoz(kemik erimesi) ve diğer hastalıklardan korunma açısından önemlidir.

Sağlıklı zeki nesiller yetiştirilmesi için beşikten mezara kadar süt ve diğer hayvansal proteinleri yeteri kadar tüketmek zorundayız, bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kişi başına tüketilen hayvansal proteinle doğru orantılıdır. Ülkemizde süt gerektiği kadar tüketilmemektedir.

Türkiye, sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelere göre çok gerilerdedir. Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve millî bir görevdir.

Sütün insan beslenmesindeki önemini çok iyi bilen bakanlığımız ülke genelinde başlattığı `Okul Sütü Akıl Küpü` projesi ile de süt içme alışkanlığının kazanılmasında önemli rol oynamaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı projeleri yanında basın organlarımıza da büyük görevler düşmektedir süt tüketimini teşvik edici yayınlara ve reklamlara yer verilmesi, sağlıklı toplumlar için vazgeçilmez bir içecek olan süt ve süt ürünlerini tüketme alışkanlıklarının kazanılmasında faydalı olacaktır.

Bizler daima üreticilerimizle beraber İlimiz nezdinde de hayvansal proteinlerin daha fazla tüketilmesi için Nevşehir İli Süt Üreticileri Birliği olarak gerekli çalışmaları yapmaktayız.

21 Mayıs Dünya Süt Gününün bütün üreticilerimize, süt ve süt ürünlerini tüketen tüketicilerimize kutlu olmasını sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini dilerken;

Soma?da meydana gelen maden ocağı faciası hepimizi derinden üzmüştür.

Kazada yaşamını yitiren emekçilere Allah?tan rahmet yakınlarına ve millerimize başsağlığı diler, yaralı madencilerimize acil şifalar dilerim? diye konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93