Göreme Vadisi Danıştay’da!

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Göreme Vadisi’nin Milli Park olmaktan çıkartılan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptalini istedi. HKP yürütmeyi durdurma ve iptali istemi ile Danıştay’a başvuru yaptı.

Göreme Vadisi Danıştay’da!

1985 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve 1986 yılından itibaren de Bakanlar Kurulu kararı ile milli park statüsü alan Göreme Vadisi, Cumhurbaşkanı kararlı ile milli park olmaktan çıkarıldı.

Konuyla ilgili Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) dikkat çeken bir adım attı. Göreme Vadisi’ni Milli Park olmaktan çıkartan Cumhurbaşkanlığı Kararı için yürütmenin durdurulması ve iptal istemi ile Danıştay’a başvurdu.

HKP avukatları tarafından Danıştay’a yapılan başvuruda; Cumhurbaşkanı Kararı’nın Anayasaya ve 2873 sayılı yasaya aykırı olduğu, uluslararası sözleşmeler yönünün işlemin sakat olduğu iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

HKP avukatları tarafından verilen dilekçenin sonuç ve istem kısmında, “Göreme Vadisi’nin Milli Park statüsünden çıkarılmasına dair kararın, 22 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazetenin 30926 sayısında yayınlayan 21 Ekim 2019 gün ve 1673 sayılı Cumhurbaşkanı kararı yetki, şekil, sebep, konu, amaç yönlerinden Anayasaya, Sosyal Hukuk Devleti ilkesine, kamu yararına, 2873 sayılı yasaya, Kültür ve Tabiat Varlıkları Mevzuatına, uluslararası sözleşmelere, idare hukuku ilkelerine usul ve esastan aykırılığı nedeniyle, ileride telafisi çok zor zararlara neden olacağından öncelikle yürütmenin durdurulması ve iptaline karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederiz” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER