Nüfus sayısı kadar turist her gün uçuyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da, sıcak hava balonlarının merkezi konumundaki Göreme’nin nüfusu kadar turist, güneşin doğuşuyla birlikte gökyüzünde yeni günü karşılıyor.

Nüfus sayısı kadar turist her gün uçuyor

Kapadokya bölgesinde yılda yaklaşık 300 gün uçuş yapılabilen sıcak hava balonları yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Kapadokya’nın sıcak hava balonu merkezi olduğunu kaydeden Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, yaptığı açıklamada, peribacaları, kayadan oyma otelleri ve yeraltı şehirleriyle yılda yaklaşık 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde sıcak hava balonlarının hem ekonomiye hem de turizme büyük katkı sağladığını söyledi.

Kapadokya’da 25 balon firmasının faaliyet gösterdiğini dile getiren Cingil, turistlerin 150 avro karşılığında, ortalama 45 dakika süren turlar sayesinde Kapadokya'nın doğal ve tarihi güzelliklerini havadan görme fırsatı yakaladığını ifade etti.

Bölgede sıcak hava balonu sektörünün turizmin en önemli ayağını oluşturduğunu vurgulayan Cingil, "Özellikle Göreme'deki bu şirketlerin tüm ekiple görevini en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Kapadokya, yılın 300 gününe yakın uçuş yapılabilen, güneş ve doğal yapılarıyla insanı kendine çeken bir yer. Dolayısıyla sıcak hava balonculuğu beldemizin, Kapadokya'nın ve Türkiye'nin değil, dünyanın bir numarası konumunda" diye konuştu.

Beldenin, nüfusu kadar turistin havada yeni günü karşıladığını belirten Cingil, "Göreme beldesinin nüfusu 2 bin 100. Sabah yapılan uçuşlarda 100 balon havalanıyor. Balon sepetlerinin ortalama 20 kişilik olduğu düşünülürse uçuş yapıldığı günlerde beldenin nüfusu kadar turist, yeni günü gökyüzünde karşılıyor" dedi.

Balona binmek için gelen turist sayısı artıyor

Göreme, Çavuşin, Uçhisar ve Ürgüp bölgelerinden gerçekleştirilen balon turlarına turistlerin ilgisinin her geçen gün arttığını kaydeden Cingil, "Turistler önceden bölgeyi gezerek balona binmeyi tercih ederken şimdilerde ise balona binmek için geliyor. Dolayısıyla sıcak hava balonu ve Kapadokya bölgesi ayrılmaz ikili oldu." diye konuştu.

Cingil, bir balonda ortalama 5 kişinin, sektörde ise yaklaşık bin 500 kişinin çalıştığını sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER