'Uluslararası Turizm Filmleri Festivali' Kapadokya'da başladı

Uluslararası Turizm Filmleri Festivali'nin Türkiye etabı Kapadokya'da başladı.

'Uluslararası Turizm Filmleri Festivali' Kapadokya'da başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Nevşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Filmleri Festivali kapsamında “Turizm ve Tanıtım Stratejileri” konulu panel düzenlendi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kültür ve Kongre Merkezindeki panelde, Kapadokya ve Türkiye tanıtım filmleri ile festivale katılan filmlerin demoları gösterildi.

Film demolarının gösterilmesinin ardından çeşitli ülkelerden katılımcılar, turizm otoriteleri ve yönetmenler görüş alışverişinde bulundu.

Uluslararası Turizm Filmleri Festivalleri Komitesi (CIFFT) Direktörü Alexander Kammel, gazetecilere yaptığı açıklamada, organizasyonun doğal, tarihi ve kültürel zenginlerle bütünleşen Kapadokya’da gerçekleştirilmesinden dolayı mutluluğunu dile getirdi.

Filmlerin profesyonel bir ekip tarafından değerlendirileceğini belirten Kammel, “Uluslararası Turizm Filmleri Festivali kapsamında hazırlanmış filmler profesyonel bir jüri tarafından değerlendirilecek. Türkiye’de düzenlenen bu festivalde ödül alacak filmler turizm anlamında göze çarpıcı bir etkisi olacaktır. ABD ve farklı ülkelerden üyelerle burada bir araya geldik. Daha önce dünyanın çeşitli önemli şehirlerinde gerçekleştirilen bu festivalin Kapadokya’da düzenlenmesinden dolayı mutluyuz.” dedi.

Festival Başkanı Can Saraçoğlu ise etkinliğin Türkiye ve Kapadokya’nın tanıtımı açısından önemli olduğunu kaydetti.

Festival kapsamında renkli görüntülerin ortaya çıkacağını ve dikkatlerin Kapadokya’ya çevrileceğini aktaran Saraçoğlu, “Tüm dünyaya Türkiye’nin kültür ve turizm potansiyelini, Kapadokya’nın muhteşem atmosferini tanıtmaya çalışacağız. Dolu dolu bir organizasyon ortaya koymak için çalışıyoruz. Nevşehir’de sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde açık havada film gösterimleri ve çeşitli etkinliklerin ardından ödül töreni ile festival sona erecek. 7 ana kategoride 28 ödül verilecek. Hem turizm sektörünü tanıtmış hem de ödülle taçlandırmış oluyoruz.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER