6 FARKLI MEDENİYETİN İZLERİ BU MÜZEDE

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde bulunan Etnoğrafya müzesi Yüzyıllar boyu bölgede yerleşmiş olan medeniyetlerin izlerine rastlanabilecek ender müzeler arasında.

6 FARKLI MEDENİYETİN İZLERİ BU MÜZEDE

İlçe merkezinde bulunan ve 1988 yılında hizmete açılan müzede, ilçe sınırları içerisinde bulunan Sulucakarahöyük’ten 1967-1976 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi’nden Prof.Dr. Kemal Balkan tarafından gerçekleştirilmiş olan arkeolojik  kazı sonucunda çıkarılmış olan Eski Tunç Çağı, Hitit, Hellenistik, Frig, Roma ve Geç Bizans Dönemlerine ait eserlerin yanı sıra yöresel özellikler gösteren etnografik eserler de sergilenmekte.

Arkeolojik eserler çoğunlukla pişmiş topraktan amfora, yemek kapları, sunak kapları, küpler, ayrıca, kemikten objeler ve sikkelerden oluşmakta. Etnografya bölümü ise, 19 yy. ve 20. Yüzyılın ilk dönemlerine ait gündelik yaşam içerisinde kullanılan dokuma işlemeli kumaşlardan elbiseler, peşkirler, gümüş takılar, silahlar ve kilimlerden oluşmakta. Müze, Pazartesi günü dışında her gün açık. Ücretsiz ziyaret edilmekte.  

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER