Dünyanın en güzel köyleri belli oldu: Listede Göreme de var

İngiltere'de sosyal medya paylaşımları baz alınarak yapılan bir araştırmada dünyanın en güzel köyleri belirlendi. Listede Türkiye'den Göreme beldesi 3. sırada yer aldı.

Dünyanın en güzel köyleri belli oldu: Listede Göreme de var

İngiltere merkezli bir kuruluş sosyal medya paylaşımlarını baz alarak dünyada ve kıtalar bünyesinde en güzel köy ve beldeleri listeledi.

Dünyanın en güzel köyleri listesinde peribacaları ve taştan oyulmuş evleriyle ünlü Göreme beldesi 3. sırada yer aldı.

Buna göre listede 2021 yılında bir milyonun üzerinde paylaşım alan 3 köy ilk sıraları paylaştı.

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde yer alan turistik adası Santorini'nin en kuzey noktası olan Oia, 1.6 milyonun üzerinde paylaşımla dünyanın en güzel köyleri listesinde birinci oldu.

1997 yılında James Bond filminin çekilmesiyle dünya genelinde büyük üne kavuşan Vietnam'ın Ha Long Koyu ise 1.1 milyonu aşkın paylaşımla ikinci sırada yer aldı.

Yerli ve yabancı turistlerin Türkiye'de en çok ziyaret ettiği güzergahlardan bir tanesi olan Nevşehir merkeze bağlı Göreme beldesi ise üçüncü sırada yer aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Yönetim Kurulu başkanı Mustafa Durmaz; “Kapadokya’nın kalbi, binlerce yıllık tarihi ve doğa güzelliği ile dünyada eşi benzeri olmayan kasabamız Göreme’nin dünyanın en güzel köyleri sıralamasında 3. olması bizleri haklı olarak onurlandırmıştır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER