Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız’dan Kırgızistan ziyareti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası ve GTİ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız ve beraberindeki heyet Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Caparov’un daveti üzerine Kırgızistan’a ziyaret gerçekleştirdi.

Hisarcıklıoğlu ve Parmaksız’dan Kırgızistan ziyareti

Davet kapsamında Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadyr Caparov tarafından kabul edilen Hisarcıklıoğlu ile Parmaksız ve beraberindeki heyet ayrıca; Kırgız Cumhuriyeti Kabine Başkanı Ulubek A. Maripov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Korunması Bakanı Almambet Shykmamatov ve Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ile de bir araya geldi.

Hisarcıklıoğlu kabulde gerçekleştirdiği konuşmada, Kırgızistan’ın geliştirilmesi için sanayi potansiyelin artırılması gerektiğini söyledi. Kırgızistan Sanayi Odasının faaliyetinde reformların yapılması gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, iş dünyası ile çalışma mekanizmasının iyileştirilmesinde tecrübe paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Caparov, kabulde gerçekleştirdiği konuşmada Kırgızistan'daki Türk yatırımcıların girişim ve projelerini desteklediklerini belirterek, ülkede yatırım ortamının iyileştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Caparov, sanayi, tarım, hafif sanayi, hidro enerji, turizm, madencilik ve diğer sektörlerinin geliştirilmesine yönelik karşılıklı çıkar teşkil eden projelere odaklandıklarını işaret etti.

Küresel salgın nedeniyle ikili ticaret hacmindeki olumsuz dinamiğe rağmen Türkiye’nin Kırgızistan’ın önemli ticari ve ekonomik ortaklarından olduğunu dile getiren Caparov, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması için tarafların tüm çabayı sarf edeceklerine inandığını kaydetti.

Caparov, Temmuz’da yapılacak Kırgız-Türk İş Forumuna, Türk iş dünyasını aktif bir şekilde katılmaya ülkenin farklı sektörlerine yatırım yapmaya çağırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER