Nevşehir’de İnsansı Taşlar Sergisi açıldı

Nevşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘İnsansı Taşlar Sergisi’ bir AVM’de açıldı. El değmeden doğada kendiliğinden oluşmuş olan birbirinden ilginç taşlar 40 gün boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Nevşehir’de İnsansı Taşlar Sergisi açıldı

Çobanlık yaparken doğadan topladığı taşlarla Türkiye’nin tek, dünyanın ikinci İnsansı Taşlar Müzesi’ni kuran Ahmet Aslan’ın koleksiyonunda yer alan birbirinden ilginç taşlardan oluşan serginin açılışı Belediye Başkanı Rasim Arı ve protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Rasim Arı, insanları hayretler içerisinde bırakan serginin İzmir’in ardından ilk kez Nevşehir’de sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu belirterek, yakın bir zamanda turizme kazandırılacak olan Nevşehir Kalesi etrafında bunun için bir müze kurulacağını söyledi.

Müzenin bu alanda Türkiye’de tek dünyada ise ikinci olacağını ifade eden Arı, “Şehirde fiziksel değişimle birlikte zihinsel değişimi de gerçekleştireceğimizi söylemiştik. Zihniyet değişimini gerçekleştirecek işlerden bir tanesi bu. Nevşehir yakın zamanda sanatsal ve sportif faaliyetlerin merkezi haline gelecek. Bunun için her türlü fırsatı değerlendiriyoruz. Son dönemde bu amaçla gerçekleştirdiğimiz etkinliklere hemşehrilerimiz büyük ilgi gösteriyor. Eminim bu sergi de Nevşehirlilerin büyük ilgisini çekecek. Ahmet Aslan’ın Türkiye’nin farklı noktalarında 10 yıllık bir süre içerisinde doğadan topladığı taşlardan oluşan sergiyi Nevşehirliler ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. “ diye konuştu.

20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çobanlık yapan ve merada uzaklaşan koyunları yavaşlatarak döndürmek için eline alıp atmak istediği taşın insan suretine benzediğini görünce bu taşlara odaklanan Ahmet Aslan, doğadan topladığı taşlardan oluşan sergiyi gezen Başkan Arı ve beraberindekilere, bilgi verdi.

Doğanın sadece yeşilden ibaret olmadığını, aynı zamanda ilham vermede en büyük sanatçı olduğunu da gözler önüne seren bu taşları yaklaşık 10 yıllık bir süreçte topladığını belirten Aslan, koleksiyonunda yaklaşık 230 doğal eser bulunduğunu ve bunların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Topladığı taşlarla bir müze kurma fikrini Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’ya açtığını ve kendisinin desteği ile müzeyi kısa süre sonra Nevşehir’de hayata geçireceklerini ifade eden Aslan, şunları söyledi: “Merada koyunlara atmak istediğim bir taşı insan yüzüne benzediğini görünce elime alıp ona uzun uzun baktım ve müze fikri aslında o taşla başladı. Sonrasında birçok taş biriktirmeye başladım. Bu eserler herhangi sanat erbabının elinden çıkan eserler değil. Bunların yapımcısı, yaratıcısı meydana getiricisi doğa. Rüzgarla, suyla, sıcak, soğuk havayla oluşan taşlar. Hedefim, dünyanın en büyük insansı taşlar müzesini oluşturmak. Bunun dünyadaki tek örneği Japonya’da var. Belediye Başkanımız Rasim Arı’nın desteği ile ikincisi artık Nevşehir’de olacak.” dedi.

Serginin açılış törenine Belediye Başkanı Rasim Arı’nın yanı sıra İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdem Eylenen, Nevşehir Belediye Spor Kulüp Başkanı Esat Özaltın, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Bilgiç, birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mEHMET cem
mEHMET cem - 8 ay Önce

BEN gezdim vAllahi hiç bir şeye benzetemedim taşları. Lütfen daha dolu sergiler...

SIRADAKİ HABER