PATATESE ALTERNATİF BAMYA YETİŞTİRİLDİ

Nevşehir´in Derinkuyu ilçesinde, patatese alternatif olarak ilk kez bamya yetiştirildi.

PATATESE ALTERNATİF BAMYA YETİŞTİRİLDİ

Türkiye´nin patates üretiminde önemli yere sahip Derinkuyu ilçesinde, üreticilerin alternatif ürün arayışları devam ediyor. Üretici Durmuş Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede uzun yıllar seyyar sebzecilik yaptığını, patatese alternatif olarak ilk kez bamya yetiştirdiğini söyledi. Arazisinde bamyanın yanında fasulye de ektiğini dile getiren Sarı, "Bir dekara yakın bamya ektim, bamya ekiminde başarı sağladığım için memnunum, gelecek yıl daha fazla bamya ekmeyi düşünüyorum.

Halkımıza taze bamya veriyoruz. Bamya ekmeden önce araştırmalar yaptım ayrıca bu ürünü eken çiftçileri dinledim. Şu anda iyi verim elde ettim ancak bunun bir hesabını da yapmadım" dedi.

Sarı, bamya ekiminde tecrübe kazandığını belirterek, gelecek yıl bamya veriminin daha da iyi olacağını belirtti. Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Ömer Yılmaz da Derinkuyu Ovası olarak geniş ve bereketli topraklara sahip olduklarını, ilçedeki üreticilerin ürünlerde farklı alanlara yönelmesinin kendilerini memnun ettiğini ifade etti.

/images/haberler/resimler/2015-8/11/1531163814466.jpg

 

 

 

 

 

 

 

/images/haberler/resimler/2015-8/11/1532284753405.jpg

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER