Sigarayı bırak sağlığını yakala etkinliği düzenlendi

Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla sigarayı bırak sağlığını yakala etkinliği düzenlendi.

Sigarayı bırak sağlığını yakala etkinliği düzenlendi

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde;

“Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütünle mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak anılıyor. Bir bağımlılık olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabanın yanında bu davranıştan kurtulmak için sigara bırakma polikliniğinden ve alo 171 hattından destek almak çok önemlidir.

İlimizde 2019 yılının başından bugüne 1496 kişi sigarayı bırakmak için başvurmuş olup 1350 adet ücretsiz başlangıç ve idame dozu ilaç dağıtılmıştır.

İlimizde Nevşehir Devlet Hastanesi Poliklinik girişinde ve bir alışveriş merkezi girişinde açtığımız stantlarda yapılan etkinliklerde cihaz ile sigara etkilenim ölçümü, farkındalık ve bilgilendirme için broşürler dağıtılmıştır. 10 Şubat Pazartesi günü 13:00-15:00 saatleri arası görmeyen gözler radyo programında sigara bırakma polikliniğinden Dr. Adem Artut tarafından canlı yayında vatandaşların sorularına cevap verilerek sigara bırakma gününde sigara içimini bırakmaları sağlıklarını yakalamaları tavsiye edilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER