Topraktepe’den kadına şiddete karşı mücadele günü açıklaması

CHP Nevşehir İl Kadın Kolları Başkanı Yeliz Topraktepe, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle CHP Nevşehir İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

Topraktepe’den kadına şiddete karşı mücadele günü açıklaması

İl başkanlığında gerçekleştirilen basın açıklamasına, CHP Nevşehir İl Başkanı Kamil Gülmez ve partililer katıldı.

60 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde yaşayan üç kız kardeşin diktatörlüğe karşı direnerek ağır işkencelere maruz kaldığını belirten Topraktepe, “Kelebekler” ve “Mirabel Kardeşler” olarak adlandırılan üç kardeşin rejim tarafından öldürülmesinin ardından diktatörlüğün ülkeyi saran öfke seli ile devrildiğini ifade etti.

Mirabel Kardeşler’in insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü olduklarının altını çizen Topraktepe yaptığı basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Mirabel Kardeşlerin her 25 Kasım’da Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyada kadınlar üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı.”

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 13:29
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER