"Yıl sonunda 180 milyar dolar civarında ihracatı görmüş olacağız"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Nevşehir’de düzenlenen İl Dış İlişkiler Başkanları İç Anadolu Bölge Toplantısı'na katıldı.

"Yıl sonunda 180 milyar dolar civarında ihracatı görmüş olacağız"

13 ilden başkanlarla istişarede bulunan Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, "2002 yılında 36 milyar dolarlık ihracatımız vardı, bugün 170 milyar doları aştık. Yıl sonu itibariyle 180 milyar dolar civarında bir ihracatı görmüş olacağız.” dedi.

AK Parti iktidarından önce Türkiye'de kısa sürelerde hükümetin değiştiğini ve milletin sürekli bedel ödediğini söyleyen Yılmaz, 17 yıllık AK Parti iktidarı döneminde başta ekonomi olmak üzere birçok alanda istikrarın sağlandığını kaydetti.

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bölgesel ve küresel düzeyde söz sahibi haline geldiğini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

"Türkiye geçmişte, çok kısa sürelerle kurulan ve dağılan hükümetlerin olduğu, istikrarın olmadığı dönemler yaşadı. Bunun da bedelini milletimiz ödedi. Son 17 yıldır istikrarlı bir yönetim var. Bunun da her alanda yansımalarını görüyoruz. Öncelikle ekonomide büyük bir dönüşüm yaşadık. Türkiye, ekonomisini üç kattan fazla büyütmüş oldu. Bugün ise çok farklı bir noktaya gelinmiş oldu. 2002 yılında 36 milyar dolarlık ihracatımız vardı, bugün 170 milyar doları aştık yıl sonu itibariyle 180 milyar dolar civarında bir ihracatı görmüş olacağız. Turizmde 12-13 milyon turistin olduğu bir Türkiye vardı, bugün 50 milyonu aşmış olacağız. Milli gelirdeki rakamlara ve başka konulara baktığınızda Türkiye'nin gelmiş olduğu görmek mümkün. Bütün bunları yaparken, dünyada küresel krize, bölgemizdeki birçok istikrarsızlıklara ve çatışmalara rağmen, iç siyasetteki badireye karşılık gerçekleştirmiş olduk. Gezi hadisesinden, çukur siyasetine ve 15 Temmuz darbe girişimine kadar birçok badireyi atlatarak bugünlere geldik."

Toplantıya AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar da katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER