NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Aktekin, "Milli Kültürümüz ve Medeniyetimizde;  her bireyin “kendini bilmesi”, geliştirmesi, aklı ve iradesi ile “doğru ile yanlışı” ayırt edecek bir bilince sahip olması,  yaşamını; ortak kavramlara ve etik değerlere saygılı şekilde idame ettirmesi prensipleri ile bu prensiplerin gerçekleşmesine yönelik uygun toplumsal şartların oluşturulmasının gerekliliği yer alır.

Bu bakış açısıyla, vatandaşlık bilincine sahip, kendilerini geliştiren, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, ortak kavramlara ve etik değerlere saygılı bireylerin oluşturduğu gelişmiş bir toplumun yaşam biçimi olan Cumhuriyet;  bu yaşam standartlarına uygun toplumsal şartların oluşturulmasını sağlayan demokratik bir yönetim modelidir.

Demokratik değerlerle bütünleşmiş bir Cumhuriyet kavramı; hem toplumun insan onuruna uygun şekilde yaşaması için gerekli bir araç işlevi görürken hem de aynı zamanda sürekli geliştirilmesi, tekamül ettirilmesi gereken bir idealdir.

Bizlerin görevi ise; ecdadımızın bizlere bıraktığı en kıymetli miraslarımızdan biri olan ve 98. Yıl Dönümünü büyük bir onurla kutladığımız Cumhuriyetimizi; Milletimizin ‘iyi, güzel ve doğru’ tekamülü, huzur ve mutluluğu uğruna daima daha da geliştirmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Milli Kurtuluş Savaşımızın Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları başta olmak üzere, Milli istiklal ve istikbalimiz uğruna mücadele eden tüm kahraman ecdadımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyor; Milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı en iyi dileklerimle kutluyorum." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER