NEVÜ’de Hemşirelik Haftası kutlandı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle ‘12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası’ etkinliğini düzenlendi.

NEVÜ’de Hemşirelik Haftası kutlandı

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bahattin Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay , Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahlan Öztürk, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

HEMŞİRELİK ÇOK YÖNLÜ VE EVRENSEL BİR MESLEKTİR”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Şahlan Öztürk, Hemşirelik mesleğini; toplumsal ihtiyaçlardan doğan, disiplin olmayı gerektiren saygı, sevgi, empati ve etik gibi bir çok kavramı içinde barındıran çok yönlü bir meslek olarak tanımladı. Hemşireliğin evrensel bir meslek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şahlan Öztürk, hemşirelerin din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin birey, aile ve toplumun sağlığını korumayı ve geliştirmeyi, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedeflediğini söyledi.

“ÖZVERİYLE MESLEKLERİNİ İCRA EDEN HEMŞİRELERİMİZİN HAK ETTİĞİ YERDE OLMASINI DİLİYORUM”

1997 yılında eğitime başlayan NEVÜ Hemşirelik Bölümü’nün şimdiye kadar 1206 lisans, 75 lisansüstü öğrenci mezun verdiğini söyleyen Prof. Dr. Şahlan Öztürk, bölümün 551 lisans 24 lisansüstü öğrencisiyle eğitime devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Şahlan Öztürk, bölümün kontenjanlarının yüzde yüz doluluk sağlaması ve mezunlarının tamamına yakınının iş hayatına geçebilmeleri mutluluk ve onur verici olduğunu ifade etti. Günümüzde yaşanan Covit-19 pandemisi hemşirelik mesleğinin önemini bir kez daha ortaya çıkardığına vurgu yapan Prof. Dr. Şahlan Öztürk, bu süreçte hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarını rahmetle andığını söyledi. Prof. Dr. Şahlan Öztürk, “Bu süreçte hemşirelerimiz tükenmişlik yaşadığını gözlemlemekteyiz. Değerli hemşirelerin her zaman hak ettiği yerde olmasını diler, hemşirelik haftasını kutlarım” diye konuştu.

HEMŞİRELERİN ÖZLÜK HAKLARININ DAHA İYİ BİR NOKTAYA GELMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay ise, Hemşirelerin sağlık camiasının vazgeçilmezi olduğunu vurgulayarak “Yoğun iki yıllık süre içinde mücadele ettiğimiz pandemi döneminde kendimizi ispatlamış durumdayız. Bu süreçte ailelerinden, çocuklarından ayrı kalan cefakârca çalışan hemşirelere ve onları yetiştiren hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hemşirelik mesleğinin ve tüm sağlık çalışanlarının gerek özlük hakları gerekse yasal haklarının korunması ve daha iyi noktaya gelmesi için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Etkinlik, NEVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim elemanları Doç Dr. Burcu Özer, Doç. Dr. Emre Üstün, öğretim görevlisi Orçun Çalkap ve Arş. Gör. Furkan Başalan’ın müzik dinletisiyle davam etti.

Müzik dinletisinin ardından Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu “21. Yüzyılda Hemşirelik Eğitimi Ve Uygulamalarında Güncel Değişimler”, Kişisel Gelişim Uzmanı Yogesh Sharda ise “Who owns Your Hapiness” konulu birer konferans gerçekleştirdiler.

Etkinlik sonunda Vali İnci Sezer Becel, Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay ve protokol üyeleri konuşmacılara ve emeği geçenlere plaket ve teşekkür belgesi takdiminde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93