Yeşil Bina Uygulamaları ve Enerji Tasarrufu

Kapadokya Sürdürülebilirlik Konuşmaları, Enerji Tasarrufu Haftası’na dikkat çekmek amacıyla Sürdürülebilirlik Uzmanı, Akademisyen Dr. Duygu Erten ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü Kazım Gökhan Elgin’in katılımıyla izleyiciler ile buluştu.

Yeşil Bina Uygulamaları ve Enerji Tasarrufu

"Yeşil Bina Uygulamaları ve Enerji Tasarrufu" isimli söyleşi, Dr. Öğr. Üyesi Ekin Gündüz Özdemirci moderatörlüğünde 12 Ocak Salı günü Üniversitemizin Youtube kanalından canlı olarak yayımlandı.

Yeşil Bina kavramını tanımlayan Duygu Erten, çevre dostu binaları çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltan veya ortadan kaldırmaya çalışan binalar olarak açıkladı.

Yeşil binaların özelliklerden bahseden Erten, “Güneş ya da diğer yenilenebilir kaynakların kullanımı, sağlıklı iç ortam kalitesi, su kaynaklarını verimli kullanmak, değişen çevre koşullarına göre uygulanabilir tasarım, sürdürülebilir malzemelerin kullanılması, inşaat sırasında oluşan atığın azaltılması, tasarım ve inşaat aşamasında kullanıcıların yaşam kalitesini yükseltecek tasarımların yapılması ve çevresel gerekliliklerin öncelikli olmasıdır.” dedi.

Kazım Gökhan Elgin, ülkemizde kamu yapılarının (hastane ve okul projeleri özelinde) yapımında birebir uygulama aşaması içinde olduğunu söyleyerek, son 10 yıl içerisinde sürdürülebilir tasarım konusunda gelişim kaydettiklerini belirtti. Okul ve hastane projelerinde yeşil bina kriterlerini sağlamaya çalıştıklarını anlatan Elgin, yeşil bina sertifikası almış projelerinin tasarım kriterlerini ve sürdürülebilirlik adına öne çıkan başlıklarını aktardı. Yeşil bina uygulamaları kapsamında binaların çatılarında bitki örtüsü kullandıklarını belirterek, hem yağmurdan yararlanıldığını hem de ısı yansıması etkisini azalttıklarını söyledi.

Son olarak konuşmacılar, ülkemizde sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratmak için; eğitim alanında daha fazla konuşulması, tartışılması ve örnek projelerin daha çok paylaşılması gerekliliğinde hem fikir olduklarını belirtti.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER