Binlerce alevi Hacıbektaş´ta buluştu

Etkinlikler için binlerce Alevi-Bektaşi Nevşehir´in Hacıbektaş ilçesine akın etti. Vatandaşlar, günahı olanın geçemeyeceğine inanılan "delikli taş"tan geçmeye çalıştı, yaklaşık 800 yıllık dut ağacının altında dilek tuttu.

Binlerce alevi Hacıbektaş´ta buluştu

 

Nevşehir´in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen 53. Ulusal 27. Uluslararası Hacı Bektaş Veli´yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri sürüyor.

Alevi ve Bektaşiler için bir tür ibadet yeri olarak kabul edilen ilçeyi, etkinlikler döneminde yurt içinden ve dışından binlerce kişi ziyaret ediyor.

 Vatandaşlar, Hacı Bektaş Veli´nin inzivaya çekildiği mağaranın da bulunduğu Çilehane bölgesinde, günahı olanın geçemeyeceğine inanılan "delikli taş"tan geçmeye çalıştı.

Bazı ziyaretçiler, zorlanmadan geçmeyi başarırken bazıları delikli taştan geçemeyip, geri dönmek zorunda kaldı. İnanışa göre, delikli taştan geçemeyenlerin adak kurban kestirmesi ve yoksullara dağıtması gerekiyor.

Ziyarete gelenler dilek ağacına da bez bağlayıp dilek dilemeyi ihmal etmiyor. Yine Çilehane bölgesinde bulunan Mahsuni Şerif´in mezarı da ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor.

Alevi ve Bektaşiler, Hacı Bektaş Veli´nin türbesinin bulunduğu, 1964 yılında müzeye çevrilen Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı´nı da ziyaret ederek, bahçesindeki Arslanlı Çeşme´den su içti.

Vatandaşlar, dergahın bahçesindeki yaklaşık 800 yıllık karadut ağacı altında dilek tutuyor. Bu sırada ağaçtan düşecek dutun, dileklerin kabulünün göstergesi olduğuna inanılıyor.

Akşam sona erecek etkinlikler çerçevesinde panel, cem ve semah töreni, "Ozanlar Geçidi" programı ile tiyatro gösterisi düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner2

banner3