Hacıbektaş'ta, "Serçeşmede" Muharrem Oruçlarımızı açıyoruz

Hacı Bektaş Veli Platformu tarafından yapılan duyuruda “Sevgili dostlar, bildiğiniz üzere Muharrem Oruçlarımız başladı. Kutsal bir aya girmiş bulunuyoruz. Cenabı Hak, şimdiden tüm İslam aleminin ortak acısı, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in göz bebeği ve Ehlibeytin serveri olan Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri aşkına, 12 gün süresince tutacağımız oruçlarımızı kabul eylesin” açıklaması yapıldı.

Hacıbektaş'ta, "Serçeşmede" Muharrem Oruçlarımızı açıyoruz

Açıklamada “Değerli canlar, bundan beş yıl önce eksikliğini hissedip, sayfamız aracığıyla gündeme taşıyıp, Hacıbektaş'ta neden Muharrem ayının önemine dair bir etkileşim olmadığı yönünde vurgulama yapıp, üzüntümüzü belirtmiştik.

Bu doğrultuda Hacıbektaş'ta, yani ilmin, bilimin, inancın ve maneviyatın başkentinde, Muharrem oruçlarının her görüşten ve düşünceden Canların "Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt" sevgisiyle bir araya gelmesi, gösterişten uzak mütevazi sofralarda oruçlarını açması yönündeki fikirlerimizi belirten, "ilçe tarihinde ilk" olacak bir yazı kaleme alıp, sizlerle sayfamız vasıtasıyla paylaşmıştık.

Bu eksende, ilçe içindeki inisiyatifleri özellikle yerel yönetimi "Belediye & Kaymakamlık" Muharrem ayını sahiplenip, canları bir araya getirmeleri yönünde, "Hacıbektaş'ın bu misyon için en önemli merkez" olduğunu belirtip, kendilerini göreve davet etmiştik. Ve o günden bugüne, çok değerli mesafeler kat ettik. İlk olarak, bizlerle aynı düşüncede olan ve ilçemizde başarılı şekilde faaliyet gösteren "Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneği" bu oluşuma öncülük etti. Dört yıldır aralıksız bu etkinliği başarıyla sürdürmektedir.

Kendilerine duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz. Sonrasında geleneksel hale gelecek ve ilçe içinde yaygınlaşacak dediğimiz oruç açma etkinliğine, iki sene önce bir yeni merkez daha eklendi. Bu adres, Hacıbektaş'ta faaliyet gösteren, İstanbul merkezli Bağcılar Cem ve Konaklama evi. Yalnız bu yıl kendileri bizlerden bir ara istediler.

Amaç önümüzdeki sene Hacıbektaş merkezli, çok daha donanımlı ve dolu, dolu evrensel ve ulusal çapta geleneksel hale gelebilecek bir Muharrem Orucu açma etkinliği yapabilmek. Yine kendileri kesin olamamakla birlikte, 2019'da Hızır Ayında üç gün Hacıbektaş'ta Cem yapacaklarını belirttiler.

Daha sonra, yine Muharrem ayı içinde ilimizde ilim ve bilim merkezi olan, ismini Pir'imiz Hacı Bektaş Veli'den alan "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’de" 10 Muharrem günü, Dergah avlusunda çok başarılı bir organizasyonla, Sayın Vali yardımcısı, diğer protokol ve ülkenin dört bir yanından gelen Canları bir araya getirip, hep birlikte mersiyeler eşliğinde oruçlarımızı açtık.

Bu senede kendilerinin, böylesine bütünleştirici, toplumun tüm katmanlarını Hz. Hüseyin sevgisi etrafında bir araya getiren, bir oluşum içinde olacaklarını düşünüyorum. Hacı Bektaş Veli Üniversitesine ve çok değerli Rektörü Sn. Mazhar Bağlı hocamıza, duyarlılıklarından dolayı sayfamız adına teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bu minvalde, bu yıl ilçemizde oruç açma misyonunu ilçemizde, Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneğinde "12 gün" boyunca devam ettirecektir.

Canlarımız çarşı merkezinde bulunan dernek binasında; oruçlarını açabilir, mersiyelere eşlik edebilir ve akabinde sohbetlere katılabilirler. Bizlerde sayfa olarak canlı yayınla, oruçlar açıldıktan sonra Dergâh bahçesinde canlarımızla birlikte sazlar ve sözler eşliğinde mersiyeler okuyacağız.

Hz. Hüseyin’i ve Kerbela acısını yad edeceğiz. Bir parantezde Hacıbektaş Belediyesi için açmak istiyoruz. Hacıbektaş Belediyesi de 10 Ekim’de "Hacı Bektaş Veli'yi" Anma etkinlikleri öncesinde, Hz. Hüseyin'in şehit edildiği gün, Cem yapacaklarının duyurusunu yaptılar. Kendilerine bu karar için teşekkür ediyoruz.

Gönül isterdi ki 12 gün boyunca oruç açma etkinliğini kendileri üstlensin. Neyse, konumuza geri dönecek olursak, O halde bizlerde kendilerinden, geçen seneki talebimizi yineleyerek, ilçemizde hafta sonu ve kalabalık günlerde yapılan Kurban Anonsları ve Mezbahadaki Kurban kesimlerini 12 gün sürecince bitirmelerini, bu anons yerine ilçeye gelen misafirlere Muharrem Ayının kutsiyeti dolayısıyla ilçemizde Kurban Kesimi yapılmayacağına, kan akıtılmayacağına dair bilgilendirme anonsu yapmalarını talep ediyoruz.

Madem bu inancın sevdalısı, Hacı Bektaş Veli ve Ehlibeyt bendesiyiz bu ölçüde o duyarlılığı, o samimiyeti kendilerinden ve diğer ilçedeki tüm kurban satıcılarından bekliyoruz. Şimdi tam zamanı. Sonuç olarak, İlçemiz kendisine atıf edilen inanç merkezi olma hüviyetine emin ve doğru adımlara çok büyük bir ivmeyle devam etmektedir. Bizlerin amacı, Ülkemizin ve Milletimizin bir arada olma; bir olma, birlik olma olgusuna hizmet etmektir.

Oruç açma, Cem olma bir araya gelme etkinliğiyle, bu misyona fazlasıyla hizmet edileceğinden şüphemiz yoktur. Tekrardan Muharrem ayımızın yüreğinde Ehlibeyt sevgisi olan tüm canlara hayırlı olmasını diliyoruz. Canlarımızı hava kararmaya yakın, "Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneğine" 12 gün boyunca oruçlarını açmaya, Cem Olmaya davet ediyoruz. Her şey daha yaşanabilir bir ülke ve Hacıbektaş için aşk ile” ifadelerine yer verildi. Haber: M.Tolga Karaca

YORUM EKLE
YORUMLAR
kezban
kezban - 8 ay Önce

SEMAHFOKLORIK BIR OYUNMU YOKSA BIBADETMI BILIMIYORUM BANA ANLATIRMISINIZ SAYGILAR SEVGILERDILERIM MUHAREM ORUCU KABUL OLSUNİNŞALLAH

SIRADAKİ HABER