Genç Kızılay Nevşehir gönüllüleri Göreme’deki vadileri temizledi

Türk Kızılay Nevşehir Şubesine bağlı çalışmalarını yürüten Genç Kızılay Nevşehir gönüllü ekibi çevre duyarlılığı konusunda farkındalık oluşturmak için Göreme’de vadilerde gelişigüzel atılmış çöpleri temizledi.

Genç Kızılay Nevşehir gönüllüleri Göreme’deki vadileri temizledi

Genç Kızılay Nevşehir İl Başkanlığı tarafından başlatılan ”Tertemiz Kapadokya” etkinliğine birçok gönüllü katılım sağladı. Atıklar konusunda farkındalık oluşturmak, toplumu bilinçlendirmek ve çevrenin temiz tutulmasını teşvik etmek amacıyla yapılan etkinlikte toplanan atık ve çöpler ayrıştırılarak geri dönüşüme yönlendirildi.

Turizm sezonu açılmadan önce kültürel mirasımız Kapadokya’da çöpler yerlere atılıyor ve görüntü kirliliği oluşturuyor. Kızılay gönüllülerinin yaptığı bu çalışmada halk bilinçlendirilirken birçok alanda vadilerin temizlenmesinde turistlerinde güzel yorumları dikkatlerden kaçmadı.

Çalışmaya katılan gönüllülerden Simge Güzel; “Bir yıldır Genç Kızılay gönüllüsüyüm. İnsani yardım çalışmalarında merhamet duygumuz artarken, bir insanın tebessümünde bütün günümüz şenlenirken, bu tarz sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da çevreyi temizleyip kirletmememiz gerektiğini anlıyoruz. Çalışmalarda çok mutluyuz ve etkinlikler gerçekleşirken eğlenerek iyilik yapıyoruz.” dedi.

Türk Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek ise destek veren tüm Kızılay gönüllülerine teşekkür etti.

Civelek; "Kızılay insana ihtiyaç duyduğu zaman yardım eden bir iyilik hareketi. Bunun yanı sıra da toplumsal ve çevre konularına da duyarlı bir yapıyız. Çevrenin geri dönüşü olmayan tahribatına, su kaynaklarının kısıtlı olmasına dikkat çekmek istedik. Çöpe attığımız her malzeme çöp değil, geri dönüştürülebilir malzemeler var. Hepimiz evlerimizde atık malzemeleri ayırarak geri dönüşüme kazandırabiliriz. Bu aynı zamanda ekonomik de bir kaynak. Turizm sezonumuz açılmak üzere ve biz de gönüllülerimizle şehrimize daha faza neler katabilirizin derdindeyiz. Bu tarz çalışmalarımız yıl boyunca sürmekte. Bu çalışmayı gerçekleştiren Genç Kızılay gönüllülerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Herkesi çevre konusunda duyarlılığa davet ediyorum. Bu dünya bizim ve başka dünya yok, çocuklarımıza bırakacağımız bir emanet." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER