GÖÇMENLERDEN VALİ CEYLAN´A ZİYARET

Nevşehir´de bulunan bazı göçmenler 18 Aralık Göçmenler Günü dolayısıyla Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan´ı ziyaret etti.

GÖÇMENLERDEN VALİ CEYLAN´A ZİYARET

Ziyarette Vali Yardımcısı Mustafa Ünaldı, İl Göçmen İdaresi Müdürü Yakup Yavuzkan ve göçmenler hazır bulundu.

Ziyarette konuşan Vali Ceylan, Nevşehir´in yıllardır geçiş noktası olarak İran ve Afganistan´dangelen mültecilere diğer ülkelere geçişi öncesi ikametgah olduğunu belirterek, son zamanlarda sadece İran ve Afganistan´dan değil Suriye´den de ciddi şekilde mülteci geldiğini söyledi.

Daha önce Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, şimdi İl Göç İdaresi Müdürlüğü aracılığı ile göçmenlerin her türlü sorunları ile ilgilenildiğini ifade eden Ceylan, son yıllarda sadece İran ve Afganistan´dan değil özellikle Suriye´den yoğun bir misafir geldiğini söyledi.

Nevşehir´deki yabancı uyrukluların sayısı hakkında da bilgi veren Ceylan, şöyle konuştu: “İlimizde şuanda 3 bin 500 Suriyeli, 2 binin üzerinde de uluslar arası göçmen toplamda 5 bin civarında yakın göçmen var. Bunların barınması, topluma adaptasyonu artı çocukların eğitimi konularında da hem göç idaresi hem de diğer kurumlarımız gerekli çalışmaları yapıyor.

Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde hatta daha etkin bir şekilde gelen misafirlerimizi burada en iyi şekilde ağırlamak ve geçiş güzergâhı olan bu bölgede onların hem sağlık konaklama hem de diğer eğitim konularındaki ihtiyaçlarını gidermek hem de psikolojik olarak destekleme açısından çalışmalarımız devam ediyor. Onlarında yine topluma uyumu konusunda problemlerini çözümleme çalışmaları devam ediyor.” Haber: Alpaslan Körükcü

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER