NEVŞEHİR´DE AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ İLE TRAFİK RAHATLIYOR

Nevşehir Belediyesi, şehir merkezindeki trafik yoğunluğunu rahatlatmak amacıyla Akıllı Kavşak uygulaması başlattı.

NEVŞEHİR´DE AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ İLE TRAFİK RAHATLIYOR

Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi´ olarak da isimlendirilen uygulama ile birlikte kavşakların trafik yoğunluğuna göre yönetilmesi sağlanmasının yanı sıra, kavşaklardaki bekleme sürelerini azaltmak  ve en kısa süre içerisinde daha fazla oranda araç geçişlerinin artırılması amaçlanıyor.

Nevşehir Belediyesi tarafından bir süredir üzerinde çalışılan sistem ile kavşaklardaki anlık sinyal düzeni görüntülenirken anında müdahale edebilme ve şehrin trafik yoğunluğu haritasının çıkarılması da mümkün oluyor. Kavşağa bağlı her yön için bir adet akıllı kamera, ilgili yöndeki araçları sayabilecek şekilde yerleştirilirken bu kameralardan elde edilen veriler de tek merkezde toplanabiliyor.

Nevşehir merkezde Borsa Kavşağı, Ziraat Bankası Kavşağı, Valilik Kavşağı, Hasan Emmi Türbesi Kavşağı ve Meteris Kavşağı´nda   kurulumu tamamlanarak işletilmeye alınan ‘Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi´ çerçevesinde oluşturulan akıllı kameralar sayesinde,  kavşağa bağlı her yöndeki araçların sayısını tespit ederek, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetiyor. En yoğun olan yöne, daha uzun süre boyunca yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde, kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresinin en aza indirilmesi hedefleniyor. 
‘Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi´ ile ayrıca  kavşağa yaklaşan ambulans, itfaiye vs. gibi İl Sağlık Müdürlüğü araçlarının GPS´lerini algılaması özelliğiyle de büyük dikkat çekiyor. Sistem, kavşaktaki trafik lambasının yeşil ışığa dönmesini sağlayarak bu araçlara geçiş üstünlüğü de veriyor.

Sistemin başarılı bir şekilde devam etmesi halinde, söz konusu kavşakların şehir merkezindeki tüm kavşakları içine alabilecek şekilde yapılandırılması hedefleniyor. 

/images/haberler/resimler/2015-8/4/0908468413452.jpg

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner138

banner137