Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı yalnızca estetik bir görünümden daha fazlasıdır. Sağlıklı bir ağız, genel refahımız için çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığını ihmal etmek pek çok sağlık sorunuyla ilişkili olabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı ağız için düzenli bir bakım rutini oluşturmak çok önemlidir. Günlük rutininize dahil edeceğiniz basit alışkanlıklar ile sağlıklı bir ağız ve özgüvenli bir gülümseme mümkün.

Düzenli Fırçalama ve Diş İpi Kullanma

Sağlıklı ve mutlu bir ağzın temeli, düzenli bir ağız hijyeni rutiniyle başlar. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı bu rutinin olmazsa olmazıdır. Dişlerinizi günde en az iki kez, sabah ve yatmadan önce, her seferinde tam 3 dakika boyunca fırçalamanız gerekmektedir. Ağız yapınıza ve ihtiyaçlarınıza uyumlu bir diş fırçası seçmeniz de bu noktada önemlidir. Fırçayı küçük dairesel hareketlerle yavaşça hareket ettirerek dişlerinizin tüm yüzeylerini kapladığından emin olmalı, dişlerinizin arka tarafları ve dilinizin yüzeyi gibi ulaşılması zor bölgeleri de unutmamalısınız.

Ağız ve diş sağlığı konusunda akla ilk gelen diş fırçalamak olsa da diş ipi kullanımı bakım rutininin tamamlayıcısıdır. Dişlerinizin arasına ve diş eti çizgisinin altına sıkışabilecek plakları ve yiyecek parçacıklarını temizlemek çok önemlidir. Diş ipi kullanımı geliştirilmesi gereken günlük bir alışkanlıktır.

Düzenli Diş Kontrollerinin Önemi

Diş hekiminize yaptığımız rutin ziyaretler sadece dişleri temizlemek için değil, aynı zamanda çok sayıda ağız sağlığı sorununu önlemek için önemlidir. Düzenli kontroller planlayarak, diş hekiminizin olası sorunları büyük sorunlara dönüşmeden önce engellemesine olanak tanıyabilirsiniz. Asmed Dent üzerinden alacağınız diş kontrolü randevusu ile  hem kiş kontrolünüzü gerçekleştirebilir hem de diş hekimlerinden diş bakımı hakkında önemli tavsiyeler alabilirsiniz.

Nevşehir nöbetçi eczane (9 Haziran) Nevşehir nöbetçi eczane (9 Haziran)

Sağlıklı Bir Ağız İçin Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları

Sağlıklı bir diş ve diş eti öncelikle dengeli beslenmeyle başlar. Yediğimiz yiyecekler diş ve diş etlerinin korunmasında çok önemli bir rol oynar. Ayrıca besinler diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Bun karşılık kimi gıdalar beslendikten sonra dişlerin temizenmesinin ihmal edilmesi ile diş çürüklerine neden olabilir. Meyveler, sebzeler ve tahıllar açısından zengin bir beslenme, sağlıklı diş gelişimi ve bakımı için hayati önem taşıyan kalsiyum, D vitamini ve lif gibi temel besinleri sağlar. Elma, havuç ve kereviz gibi meyve ve sebzeler de diş sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Özellikle büyüme gelişme döneminde olan bebek ve çocuklarda dengeli bir beslenme planı sağlıklı diş ve diş etki gelişimi açısından oldukça önemlidir. Öte yandan şeker, soda ve spor içecekleri gibi şekerli ve asitli yiyecekler diş çürümesine ve diş minesinin zarar görmesine katkıda bulunabilir, bu nedenle bunların tüketimini sınırlamak önemlidir. Bilinçli yiyecek seçimleri yaparak ağız sağlığınızı gözetebilirsiniz.

Ağız Sağlığı Sorunlarını Önlemeye Yönelik İpuçları

Düzenli diş ipi kullanmanın ve dil temizliğinin önemini göz ardı etmemelisiniz. Öte yandan, gargara kullanmanın yararlarına ve şekerli atıştırmalıklardan kaçınmaya kadar pek çok basit ama etkili yöntemden faydalanabilirsiniz. Bu basit ama etkili alışkanlıkları günlük rutininize dahil ederek diş çürüğü, diş eti hastalığı ve ağız kokusu gibi sorunlara yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltabilir ve bunun yerine odayı aydınlatan sağlıklı, kendinden emin bir gülümsemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Editör: İsmail Irmak