Nevşehir'i Savatyapan temsil ediyor

"Projem KOP ile Hayat Buluyor" kapsamında Nevşehir Lisesi öğrencilerinden Ahmet Yiğit Savatyapan "Evler Modern Tarımla Güzel" projesi ile Konya'da Nevşehir’i temsil ediyor. 

Nevşehir'i Savatyapan temsil ediyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından KOP Bölgesinin kalkınmasını hızlandırmak amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde hazırlanan ve 2021-2023 dönemini kapsayan “KOP Bölge Kalkınma Programı” KOP İllerinde uygulanıyor.

Programın "Beşerî ve Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi" başlığı altında yer alan “çocukların ve gençlerin fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekleyici/artırıcı, özellikle gençlerin toplumsal sorunlara yönelik çözüm üretmesi, sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik kalkınmaya destek olması” maddesine uygun olarak Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir illerindeki bütün lise öğrencilerine yönelik “Projem KOP İle Hayat Buluyor” adlı bir proje yarışması hayata geçirildi.

Yarışma ile KOP Bölgesi'nde yer alan illerde lise öğrencilerinin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, bölgesel problemlere çözüm sunan, yenilikçi, sürdürülebilir, inovatif fikirler üretmesi ve proje hazırlama kültürlerinin geliştirilmesi amaçlandı.

“Projem KOP ile Hayat Buluyor” yarışma projesi ile lise öğrencilerine belirlenen KOP temalarına uygun sosyal, çevreci ve kültürel alanlarda kendi il sınırlarında gözlemlediği problem veya ihtiyacın tespitini yapma ve çözüm için faydalı model oluşturma imkânı sunarak; gençlerin yapılanma sürecine dahil edilmesi hedefleniyor. Yarışma gençlerin meslek seçimi ve kariyer sürecine desteğin yanı sıra birçok alanda yeteneklerini geliştirebilmelerine ve genç istihdamına katkı sağlayacak.

Yarışma ile gençlerin; bölgesel ve ulusal sorunlara yenilikçi, sürdürülebilir çözümler sunan, uygulanabilir özgün proje fikirleri ortaya çıkarılacak ve desteklenmeye uygun proje fikirleri KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından proje şehirlerinde hayata geçirilecek.

İsmail Irmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER