Nevşehir’de 15 Temmuz anıldı

Nevşehir’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Nevşehir’de 15 Temmuz anıldı

Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi tarafından TÜİK meydanında düzenlenen programa Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, daire müdürleri, STK başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Kur’a-ı Kerim okundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen sancak koşusunda tören alanına gelen sporcular Vali Becel’e sancağı teslim etti.

Törende konuşan Vali Becel, Türk milletinin tarih boyunca bölünmez bütünlüğü için mücadele ettiğini ve bu uğurda nice şehitler verdiğini söyledi.

Türk milletinin nice kahramanları bağrından çıkardığını belirten Becel, “Kara bağrından Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Antepli Şahinbeyi, Maraşlı Sütçü İmam’ı, İzmir’i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’i yetiştiren bu kadim topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir’i ve nice kahramanları yine bağrından çıkarmıştır. Bugün milletimizin tarihinde unutulmayacak bir günün yıl dönümü. 15 Temmuz sadece Türkiye tarihinde değil, dünya demokrasi tarihinde de yerini alan şerefli, şanlı bir direnişin en anlamlı örneğidir. Bu direniş kapkara bir geceden aydınlık bir sabaha uyanışımızın mücadelesidir.” dedi.

Belediye Başkanı Savran da hainlerinin hayalinin Recep Tayyip Erdoğan’sız bir Türkiye olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Aynı vatanda büyüdüğümüzü, aynı üniformayı giydiğimizi aynı bayrağı sevdiğini, aynı kıbleye döndüğünü zannettiklerimizin ihaneti üzerinden 6 yıl geçti. Selayı talimat belleyip meydana ineli, ihaneti bastıralı, haini kıstırıp bütün hevesleri kursakta bırakalı, ay yıldızlı bayrağı tüm dünyaya ellerimizle kazıyalı, uçağı- tankı- tüfeği yüreğimizle susturalı tam 6 yıl oldu. Hain darbe girişimini yapanların hayali asla bugünkü Türkiye değildi. Onların hayali; uyuşturucu tacirlerinin yolgeçen hanı yaptığı, terör örgütlerinin eylemleriyle ülkenin yöneticilerini sindirdiği, coğrafyasına hâkim olmayan, milli ve manevi değerlerinden koparılmış ve ahlakına sahip çıkamayan, lideri Recep Tayyip Erdoğan olmayan bir Türkiye’ydi.”

Konuşmaların ardından ilahi sanatçısı Abdurrahman Önül ve ülkücü camianın sevilen ismi Ali Kınık çeşitli parçalar seslendirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2022, 10:23

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER