Kapadokya’da İspanyol turistleri taşıdığı öğrenilen sıcak hava balonu Ortahisar Kavak kasabası arasında bir tepeye sert iniş yaptı. İniş esnasında kurallara uymayan turistlerden bazıları sepetten düştü. Olayda 2 turist öldü, 3 turist yaralandı.

Yaralılar Nevşehir devlet hastanesi ve özel hastaneye kaldırıldı.

Nevşehir Valiliğinden kazayla ilgili yapılan yazılı basın açıklamasında; “İlimiz Avanos ilçesine bağlı Zelve Ören Yeri mevkiinden bu sabah 07:25’te havalanan özel bir şirkete ait TC-BBR tescil numaralı sıcak hava balonu, ilimiz merkeze bağlı Kavak beldesi Killik bölgesinde saat 08:50’de beklenmedik rüzgar artışı nedeniyle sert iniş yapmıştır. Kazanın ardından tüm ekiplerimiz olay yerine sevk edilmiştir.

İniş esnasında balonda bulunan toplam 28 yolcu ve 2 mürettebattan İspanyol uyruklu 2 yolcu hayatını kaybederken, İspanyol uyruklu 3 yolcu ise yaralanmıştır. Yaralıların tedavileri ilimizdeki çeşitli hastanelerde devam etmekte olup hayati tehlikeleri bulunmamaktadır.

İlk belirlemelere göre olayın beklenmedik rüzgar artışından kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Kaza ile ilgili olarak Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

KAZADA ÖLENLERİN İSİMLERİ BELİ OLDU

Kazada, 1960 doğumlu Maria Christiana Baltrons ve 1958 doğumlu Dolors Masana isimli İspanyol turistler hayatını kaybetti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

İspanya Büyükelçi Yardımcısı Fernando lópez de Castro yaralıları ziyaret ederek olayla ilgili bilgi aldı.