Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, öğrencilere ilgi ve yetenekleri doğrultusunda karar verme sürecinde rehberlik edilmesi, tercih edilecek eğitim-öğretim kurumlarının, özel durumu olan öğrencilere ilişkin koşullarının açıklanması, öğrenci ve velinin birbirlerinden farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi amacıyla tercih danışmanlığı birimleri oluşturuldu.

Nevşehir’de bugün vefat edenler (22 Temmuz 2024) Nevşehir’de bugün vefat edenler (22 Temmuz 2024)

LGS'ye giren öğrenciler ve veliler için il genelinde tüm ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında, tüm halk eğitim merkezlerinde ve rehberlik araştırma merkezinde toplam 109 tercih danışmanlığı birimi kuruldu.

YKS'ye giren öğrenciler için de il genelinde tüm liselerde, tüm halk eğitim merkezlerinde, rehberlik araştırma merkezinde ve mesleki eğitim merkezinde toplam 62 tercih danışmanlığı birimi olmak üzere toplamda 171 tercih danışmanlığı birimi oluşturuldu.

Bu birimlerde tercih dönemlerinde rehber öğretmenler, psikolojik danışmanlar görev yaparak, tercih danışmanlığı isteyen tüm öğrencilere ve velilere yüz yüze ve uzaktan hizmet imkanı sunacaklar.

Kaynak: BÜLTEN