Binalardaki asansörlerin periyodik bakımları tam mı?

Nevşehir Belediyesi, binalarda bulunan asansörlerin periyodik bakımlarının yapılması konusuna dikkat çekiyor.

Binalardaki asansörlerin periyodik bakımları tam mı?

Açıklamada; "Resmî Gazetede yayımlanan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği hükümlerine göre bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda en az bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur.

Aynı yönetmeliğin İlgili idare kendi sorumluluk alanı içerisinde bulunan asansörlerin periyodik kontrolü için bakanlık tarafından yetkilendirilen A tipi muayene kuruluşlarından bir tanesi ile protokol imzalar.’ Hükmü çerçevesinde yıllık kontrollerin yapılması, halkımızın güvenli ve sağlıklı bir şekilde asansörlerini kullanabilmesi için Nevşehir Belediyesi, RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. ile protokol imzalamış bulunmaktadır. Kontrollerin yapılmaması durumunda asansörlerle ilgili tüm sorumluluk bina sorumlusunda olacaktır ve yönetmelik gereği asansörünüz ilgili idare tarafından hizmetten men edilecektir.

Yıllık periyodik kontrollerin amacı, asansörün, kullanıcıların ve bakım personelinin güvenliği tehlikeye düşürmeyecek durumda olup olmadığının tespit edilmesidir. Bu aşamada hem bakım firmasının hem de yönetimin üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirip getirmediği tespit edilmiş olmaktadır" denildi. 

Periyodik bakım ücretleri ise şu şekilde belirlendi;

Durak sayısı  

Taban ücret

479.49 ₺, 542.68 ₺, 638.08 ₺, 765.70 ₺, 892.08 ₺, 1019.69 ₺, 1147.31 ₺  

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2022, 11:56

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER